Kinkiety to rodzaj lamp dekoracyjnych mocowanych na ścianie. Znajdują one swoje zastosowanie głównie w łazience przy lustrze, ale również w salonie nad sofą czy komodą, w sypialni nad łóżkiem lub na klatce schodowej. Ten rodzaj lamp świetnie sprawdza się w małych wnętrzach, gdzie nie ma miejsca na dodatkowy mebel, jak konsola czy komoda, na którym może stanąć lampa stołowa. Jak więc powiesić kinkiet, aby podkreślić atuty wnętrza ?

Na jakiej wysokości wieszać kinkiety

Kinkiety to świetna alternatywa na oświetlenie boczne, zarówno w salonie, jadalni, przedpokoju, sypialni oraz oczywiście w łazience. Kinkiety łazienkowe to już oczywistość. Nie wyobrażamy sobie łazienki bez kinkietów obok lustra. Jednak od pewnego czasu, kinkiety pojawiają się coraz częściej w innych pomieszczeniach domu. Są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie ciężko postawić dodatkowy stolik czy konsolę z lampą lub jest to zwyczajnie nie możliwe, jak na przykład:

 • wąski przedpokój,
 • klatka schodowa,
 • mała sypialnia.
   kinkiety stalowe z bialym abazurem do przedpokoju  kinkiety do przedpokoju glamour z czarnym abazurem

Jak powiesić kinkiety?

No dobrze, już wiemy, że kinkiety ścienne to dobry pomysł. Jak więc zamontować kinkiet na ścianie, by jego światło spełniło nasze oczekiwania? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć następujące rzeczy:

 1. czy jest to kinkiet ze źródłem światła skierowanym do góry, czy świeci on do dołu (najczęściej jest to kinkiet nad obraz lub lustro)
 2. czy na kinkiecie montujemy dodatkowo abażur i jaki jest jego rozmiar
 3. jaki jest rozmiar kinkietu (jego całkowita wysokość z abażurem oraz długość od miejsca mocowania do dołu).

Kinkiet ze źródłem światła skierowany do góry montujemy na wysokości około 180 cm od podłogi. Jest to optymalna wysokość nie zależnie od miejsca, gdzie on wisi i gdzie się znajduje:

 • kinkiet nad konsolą po obu stronach obrazu,
 • kinkiet do łazienki koło lustra,
 • kinkiet do sypialni nad łóżko,
 • kinkiet na klatce schodowej,
 • kinkiet do przedpokoju.

Jeśli nasz kinkiet jest małych rozmiarów, tj. około 30 cm wysokości z abażurem, możemy go nieznacznie obniżyć o około 10 cm. Przestrzegamy jednak przed zbyt niskim wieszaniem kinkietów ściennych. Jego światło ma zastąpić raczej oświetlenie górne – żyrandol czy plafon, a nie lampy stołowe. Kinkiet nie powinien być wieszany również zbyt wysoko, pod samym sufitem 😉.

Na jakiej wysokości zawiesić kinkiety nad łóżkiem?

Często zadajemy sobie pytanie : kinkiet nad łóżkiem, jaka wysokość ? Niżej mogą zawisnąć również kinkiety nad łóżkiem w sypialni o niskim zagłówku. Tu punktem odniesienia będzie wysokość zagłówka łóżka. Dół kinkietu powinien kończyć się około 15 cm nad wezgłowiem. Inną opcją powieszenia kinkietu przy łóżku, jest zawieszenie go nie bezpośrednio nad zagłówkiem, a z boku łóżka, na tym samym poziomie co zagłówek. Wówczas kinkiety zastąpią nam lampki na bocznych stolikach. Tym samym wysokość montażu będzie niższa. Powinny one mieścić się w świetle zagłówka, chyba że jest on bardzo mały. W takim przypadku punktem odniesienia może być stolik nocny. Możemy go zamontować tak, by abażur kończył się w tym miejscu, gdzie kończyłby się abażur lampki stojącej na szafce nocnej. Kinkiety, które są bardzo długie, a ich część ozdobna znajduje się poniżej miejsca montowania, możemy powiesić proporcjonalnie wyżej niż 180 cm od podłogi. Musimy jednak przy tym wziąć pod uwagę wysokość naszego pomieszczenia, by kinkiet nie wylądował nam na suficie, wówczas faktycznie zastąpimy nim żyrandol 😊.

  lampy w stylu glamour obraz w lustrzanej ramie  

Poznaj nasze kinkiety ścienne i wybierz idealny dla siebie!

Dla przykładu: nasz kinkiet DALHIA z abażurem stożkowym 20 cm wisi na wysokości 180 cm. Jego dolna część kończy się 158 cm ponad podłogą, abażur sięga 210 cm. Pod kinkietem zmieścimy na konsoli lampę stołową z abażurem o łącznej wysokości 70 cm, przy czym konsola ze szklanym blatem ma łącznie 81 cm wysokości. Kinkiet DALHIA moglibyśmy z powodzeniem powiesić na tej wysokości na łóżkiem o wysokim zagłówku – 140 cm. Kinkiet nad lustro lub kinkiet nad obraz – tu oczywiście jesteśmy zdeterminowani owym obrazem czy lustrem, jego wymiarami i miejscem zawieszenia. Kinkiet taki montujemy tuż nad lustrem/obrazem, tj. z niewielkim dystansem, około 10cm. Oprócz wysokości montażu ważna jest również odległość od innych obiektów, typu: framuga drzwi, lustro, obraz, szafa czy witryna. Abażur nie powinien nachodzić na inne części zabudowy czy meble. Tu dystans zależy od rodzaju obiektu. Od drzwi czy mebli skrzyniowych dystans powinien być wyraźny – minimum 10-15 cm. W przypadku lustra w łazience czy obrazu nad konsolą lub komodą w sypialni czy salonie może być minimalny – ok. 5 cm. Wszystko zależy od proporcji poszczególnych elementów oraz pomieszczeń, w których się znajdują:

 • jeśli kinkiet i abażur są duże i znajdują się w przestronnym salonie – większy powinien być również odstęp od innych przedmiotów
 • natomiast jeśli mamy mały kinkiet i abażur w małej łazience lub sypialni, jak np. nasz ERIC, wówczas możemy powiesić go bliżej.

Odległość od bocznych elementów wyliczamy na podstawie największej średnicy/poziomego wymiaru naszego abażuru. Dzielimy ją przez 2 i dodajemy pożądany dystans.

  lampy krysztalowe w stylu glamour do przedpokoju    

Już wiesz jak powiesić kinkiet . Do dzieła!

Jak widzicie, odpowiednie powieszenie kinkietu nie jest takie proste i zależy od wielu czynników. Jeśli nadal zastanawiacie się na jakiej wysokości zawiesić lub jak podłączyć kinkiet, skonsultujcie się z elektrykiem. Pamiętajcie, że zaplanowanie wyjść kabli i miejsc podłączenia wszystkich lamp w domu, następuje na wczesnym etapie budowy. Z tego wynika, iż od samego początku, powinniśmy wiedzieć, jak chcemy urządzić nasze wnętrza, jakie meble i lampy chcemy kupić. Oczywiście w trakcie inwestycji następuje wiele zmian i przeróbek. Jesteśmy jednak pewni, że efekt końcowy będzie na tyle oszałamiający, iż wymaże trud planowania i poszukiwania, a proces zakupu i wyposażania będzie słodką nagrodą.