Każdy mebel, który wybierzemy do Swojego wnętrza, wymaga od nas systematycznej pielęgnacji, aby służył nam jak najdłużej. Szczególnej uwagi, wymagają od nas dębowe meble i blaty z litego drewna. Jest to materiał bardzo trwały, ale wymagający i wrażliwy na środki chemiczne, nadmiernie wysokie temperatury, wilgoć, czy uszkodzenia mechaniczne. Jak więc należycie zadbać o dębowe blaty ? Wszystkiego dowiecie się z naszych wskazówek.


Blaty stołów, nie zależnie od tego, czy są wykonane z drewna dębowego, szklane, z płyty mdf, czy z innego materiału - najbardziej są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Na stole kładziemy naczynia, gorące kubki, wazony, dekoracje, świece, sztućce, które w bardzo łatwy sposób mogą uszkodzić nawierzchnie blatu. Jak więc uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń, rys, zadrapań ? Wystarczy uważać, aby wszystko, co robimy na nim czy przy nim robić delikatnie, nie rzucać oraz nie przesuwać mocno przedmiotów. 

Jak dbać o dębowy blat ?

Ogromnym plusem, jeśli chodzi o blaty drewniane dębowe, jest to, że każde uszkodzenie możemy usunąć samodzielnie, szlifując ręcznie uszkodzony fragment mebla. Przy posiadaniu dębowego mebla, bardzo ważna jest zachowawczość. Wszelkie plamy z wody, czy jakiegokolwiek płynu należy wycierać od razu, szczególnie należy uważać na plamy z czerwonego wina, sok z czarnej porzeczki i kawy. Bezpośredni kontakt z gorącymi naczyniami, także nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ gorące spody naczyń, bardzo szybko odbarwiają blat, co nie jest zaś łatwe do usunięcia. Lepiej więc stosować podkładki.

 

 

stol debowy do jadalni

 

 

Przez codzienne użytkowanie stołu, nawet jeśli bardzo dbamy o kondycje blatu, narażony jest na uszkodzenia między innymi przez kurz, który osiada na każdym meblu znajdującym się we wnętrzu. Jak i czym czyścić blat z litego dębu ?

Najlepszym i najbardziej sprawdzonym sposobem, jest przecieranie go delikatnie wilgotną ściereczką bawełnianą, następnie wytarcie kolejną ściereczką - tym razem suchą. W przypadku mocnych zabrudzeń możemy na ściereczkę odrobinę płynu do czyszczenia powierzchni drewnianych/dębowych. Ważne jest, aby używać jedynie dedykowanych środków chemicznych dla danego materiału, ponieważ nieodpowiedni środek może uszkodzić nawierzchnię blatu. 

 

Po  usunięciu zabrudzeń możemy dodatkowo nawilżyć drewno, dzięki specjalnym środkom z dodatkiem wosku lub specjalnych olejów, które doskonale nabłyszczają i poprawiają kondycję drewna. Idealnie sprawdzają się także naturalne oleje, jak na przykład olej naturalny, lniany, oliwa z oliwek.

Domowe sposoby na uratowanie blatu !

Oliwa z oliwek jest także świetnym domowym sposobem na "naprawę" blatu po bezpośrednim kontakcie z gorącym naczyniem, którego spód odbarwił blat. Oliwa z oliwek i sól – przygotowujemy z nich gęstą mieszankę i nanosimy na miejsce uszkodzenia. Pozostawiamy tak na około 3 godziny, po czym delikatnie ścieramy ściereczką i przecieramy drugą, lekko wilgotną. Na koniec wycieramy blat do sucha.

Od czasu do czasu możemy zauważyć pleśń na drewnianych blatach, ale pozbędziemy się jej bardzo szybko za pomocą nafty. Patyczek higieniczny maczamy w nafcie i delikatnie przecieramy w miejscu, gdzie pojawiła się pleśń. Następnie za pomocą korka od butelki i ściereczki polerujemy to miejsce. Pamiętajmy, aby z naftą obchodzić się bardzo ostrożnie, gdyż jej nadmiar matowi blat.  

Olej lniany zaś, jest doskonałym lekarstwem dla plam po alkoholu, który bardzo szybko odbarwia blat. Wystarczy wetrzeć jego niewielką ilość w odbarwione miejsce, następnie przetrzeć delikatnie suchą ściereczką.