Niezbędne zawsze, gdy zapada zmrok... doceniamy jego ciepło, elegancję, subtelność. Oświetlenie to praktyczny element wyposażenia salonu,  i każdego innego wnętrza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na lampy, które będą przy tym szalenie stylowe. Podczas planowania, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Dlaczego kinkiet to idealny dodatek do mebli wypoczynkowych, gdzie ustawić lampę stojącą, a także jaki żyrandol wybrać.

Jakie oświetlenie do salonu wybrać? Potrzebny jest dobry plan!

W Mirabu do dyspozycji czeka szeroki wybór lamp, które łączą w sobie kilka cech: są praktyczne, zaprojektowane w estetyczny sposób i odpowiednie do tego, aby zaplanować wnętrze w dowolnie wybranym stylu. Zanim jednak przejdziemy do wyboru lamp, warto podkreślić, jak specyficznym pomieszczeniem jest salon. W pokoju gościnnym powinno znaleźć się miejsce na więcej niż jedno źródło światła. W ten sposób wyznaczymy jego najważniejsze strefy, zwiększymy jego funkcjonalność, a przy okazji zapewnimy sobie przyjemne doznania wizualne.

Podczas planowania wystroju wnętrza zastanówmy się, czy pomieszczenie będzie pełniło więcej niż jedną funkcję? Oświetlenie do salonu z kuchnią bądź jadalnią powinno mieć nieco innych charakter niż to wydzielone i przeznaczone wyłącznie do wypoczynku. Zwróćmy również uwagę, czy na ścianach znajdą się dodatkowe dekoracje, jak obrazy, plakaty, zdjęcia bądź półki na książki? Na końcowy wystrój wpływ będzie miało nawet ustawienie mebli wypoczynkowych.

   lampy krysztalowe w stylu glamour do przedpokoju

Dlaczego to tak istotne? Każdy z wymienionych elementów można zaakceptować za pomocą lamp. Ułatwi nam to zaplanować, która część salonu jest istotniejsza, a także wydzielić jego poszczególne strefy. Nie należy też zapominać o tym, że odpowiednio dopasowane oświetlenie ułatwi stworzenie przytulnego wnętrza. Co to oznacza? Przypadkowe ustawienie lamp bądź ich brak w konkretnym miejscu może doprowadzić do tego, że salon z przyjaznego wnętrza przeobrazi się w przestrzeń, w której przebywanie nie będzie sprawiało nam przyjemności.

Jak zaplanować oświetlenie do salonu?

Lampy są obecne w każdym domowym wnętrzu. Jednak to właśnie salon jest tym pomieszczeniem, w którym znajduje się go najwięcej. Lampy centralne czyli żyrandole do salonu oraz dodatkowe w postaci modeli stojących i ściennych, nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Pokój gościnny może pełnić kilka istotnych funkcji, a każda z nich wymaga zastosowania dodatkowego oświetlenia. Jak to zaplanować?

Salon z aneksem kuchennym jest pod tym względem wyjątkowy. Pozwala na zaplanowanie znacznie bardziej kameralnego oświetlenia. Główne źródło światła przeniesione zostanie bowiem do kuchni, w której odkrywa ważniejszą funkcję. Do pokoju gościnnego warto zaprosić kinkiety – lampy ścienne o ogromnym potencjale aranżacyjnym. Możemy zamontować je praktycznie wszędzie. Nie zajmują wiele miejsca, świetnie akcentują wybrane elementy pomieszczenia, a jeśli zaplanujemy modele w wysięgnikiem, możemy zmieniać ustawienie żarówki. Kinkiety będą znakomite jako lampy, które zaakcentują obecność innych dodatków w wystroju, takich jak zdjęcia czy plakaty, ale także drobnej wielkości meble stojące przy ścianie.

Jak oświetlić salon, w którym umieściliśmy jadalnię? Jak wybrać oświetlenie do salonu nad stół ? Bardzo podobnie... lub zupełnie inaczej! Kinkiety okażą się w tym przypadku świetnym dodatkiem do stołu. W głębi pomieszczenia możemy natomiast zaplanować obecność eleganckiego żyrandola kryształowego, który wyznaczy granicę między strefą jadalnianą a wypoczynkową. Jeśli lubimy oryginalne rozwiązania, na blacie możemy ustawić małe lampy stołowe, których ciepły subtelny blask będzie docierał do salonu.

 

przedpokoj zyrandol w stylu glamour

Jeśli dysponujemy osobnym salonem, mamy naprawdę szerokie możliwości aranżacyjne. Oczywiście nie sposób zrezygnować z centralnego źródła światła w postaci lampy wiszącej. Możemy zaplanować wybór minimalistycznego plafonu bądź gustownego żyrandola. Dobrze, jeśli umieszczony zostanie nad stolikiem kawowym. Wieczorem idealnie zaakceptuje to, co się na nim znajduje. W stworzeniu kameralnej atmosfery pomogą z kolei kinkiety z dodatkiem eleganckich abażurów zawieszone tuż nad sofą oraz fotelami. W zupełności wystarczą, gdy zechcemy oddać się lekturze bądź spędzić czas na rozmowach towarzyskich. Lampę stojącą można z kolei ustawić po drugiej stronie pokoju, traktując ją jako alternatywne oświetlenie wnętrza.

Jak oświetlić salon? Sprawdź nasze propozycje w Mirabu!

Stworzenie przytulnego, a zarazem funkcjonalnego wnętrza nie jest trudne! Wystarczy dokładnie zaplanować rozmieszczenie oświetlenia, aby cieszyć się z przytulnej atmosfery, jaka zapanuje dzięki temu tuż po zmroku. Lampy stojące, wiszące, stołowe, żyrandole i kinkiety... bez względu na to, na które z nich się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że z ich pomocą zaplanujemy pokój gościnny, o jakim marzymy! W Mirabu udowadniamy, że wszystko jest możliwe!

  zyrandole w stylu glamour