Drewno we wnętrzach towarzyszy nam od zawsze. Jeszcze niedawno we wnętrzach królowały głównie meble z imitacji drewna, ze sklejek lub tworzyw sztucznych o wyglądzie zbliżonym do wzoru drewna. W dzisiejszych wnętrzach coraz częściej wybieramy jednak prawdziwe drewno - naturalne. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie dla mebli z drewnianymi blatami z drewna dębowego, które nie tylko świetnie wyglądają, ale przede wszystkim mają duszę. Zapraszamy do lektury!


Prawdziwe drewno nadaje dla każdego wnętrza przytulny charakter. Doskonale prezentuje się w towarzystwie stonowanych kolorów jak biel, odcienie szarości, beże, srebro, ale także złoto. Ciekawie wygląda też zestawione z mocnymi kolorami jak czernie, granaty, butelkowa zieleń. Sprawdzi się doskonale tak naprawdę w każdej aranżacji, dzięki ponadczasowemu designowi. To właśnie jego ciekawy wygląd nadaje dla wnętrz oryginalności, a w dzisiejszych czasach co ciekawe, drewno jest oznaką gustu, ekstrawagancji i klasy.

Tak naprawdę z sezonu na sezon na rynku zauważalny jest zdecydowany skok w wyborze drewna, jako głównego surowca na meble lub do wykończenia mebli, jak na przykład blaty do stołów.  Łączenie drewna z różnymi materiałami i surowcami jest zdecydowanie czymś niezwykle efektownym i interesującym. 

Meble drewno + metal doskonale wyglądają w nowoczesnych aranżacjach. 

 

jadalnia stol drewniany krzesla tapicerowane

 

Zalety i wady mebli z drewnianymi blatami

Drewno podobnie jak każdy inny materiał ma swoje wady i zalety. Największą zaletą drewna są oczywiście walory estetyczne. Warto wspomnieć także, że odpowiednio konserwowane drewno jest nie tylko bardzo trwałe, ale też odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ogromnym plusem drewna jest też zasada że im starsze tym lepsze. Z wiekiem nie traci Swojego uroku, a wręcz przeciwnie. Staje się bardzo szlachetne i nabiera niezwykłego wyglądu. Wiele osób w przypadku zalet drewna zapomina, że jest to materiał w 100% naturalny, prawdziwy. Nie jest imitacją lub czymś, co udaje drewno. 

Jak każdy surowiec, drewno posiada też wady. Najbardziej problematyczną rzeczą dla wielu osób może okazać się systematyczna impregnacja, by utrzymać drewno w idealnej kondycji. Na kondycję drewna wpływają przede wszystkim warunki atmosferyczne, zmienne temperatury, wilgoć. W przypadku blatów drewnianych do stołów, stolików i innych mebli, najbardziej niekorzystny wpływ mogą mieć zbyt gorące naczynia kładzione bezpośrednio na blat - wówczas musimy także pamiętać o podkładkach. Odpowiednia impregnacja potrafi utrzymać drewniany blat w idealnej kondycji przez dziesiątki lat - wymaga to jednak wspomnianej wcześniej systematyczności w pielęgnacji. 

 

stol drewniany

 

Drewniany stół do jadalni lub stół na stalowej podstawie z drewnianym blatem zdecydowanie zrobi niemałe wrażenie na każdym. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się tak naprawde w każdym stylu, od stylu klasycznego, modern classic, skandynawskiego, nowoczesnego, loftowego, industrialnego czy nawet glamour. Takie meble ustawione w jadalni lub w salonie w części jadalnianej nadają dla całej aranżacji przytulny charakter i nadają bardzo wyjątkowego ciepła. 

 

stol drewniany do jadalni

 

Gdzie ustawić meble z drewnianym blatem?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, meble z drewnianym blatem odnajdą się doskonale w każdym wnętrzu. Mowa tutaj o meblach typu:

  • konsola z drewnianym blatem
  • stolik kawowy z drewnianym blatem
  • stolik boczny z drewnianym blatem
  • stół z drewnianym blatem
  • komoda drewniana

 

stol drewniany w salonie