Odpowiednia wielkość lamp do danego pomieszczenia to często poruszany temat, podczas planowania remontu lub wymiany oświetlenia. Zbyt duże lampy, ale także zbyt małe nie są najlepszym rozwiązaniem i zdecydowanie lepiej uniknąć wnętrzarskiej wpadki. Jak więc dopasować wielkość lamp do pomieszczenia? Koniecznie przeczytajcie ten wpis! Pomoże Wam w uzyskaniu pożądanego efektu we wnętrzu oraz poczuciu najwyższego komfortu.

Remont, budowa domu lub po prostu chęć zmiany wystroju wnętrza, bardzo często wiąże się z wymianą oświetlenia. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na kilka pytań związanych z odpowiednim doborem lamp do wnętrza pod względem wielkości, ale także kształtu. Wielkość wnętrza to nie tylko istotna kwestia, jeśli chodzi o dobór mebli, ale jak się okazuje ogromnie istotną rolę, odgrywają dobrze dobrane lampy. Zbyt małe nie oświetlą całego pomieszczenia w funkcjonalny sposób. Co więcej, ciężko jest sobie wyobrazić w ogromnym salonie o powierzchni 50m2 jeden mały żyrandol średnicy 20 cm. Nie chodzi tylko o to, że nie da nam odpowiednio dużo światła, ale nie będzie się prezentować dobrze. Podobnie jest w przypadku za dużych lamp względem przestrzeni. Wyobraźmy sobie pokój 15m2 z ogromnym żyrandole o średnicy 100 cm - przytłoczy całe pomieszczenie. 

 

jadalnia w stylu nowoczesnym

 

Poznaj nasze wskazówki, aby odpowiednio dobrać lampy

Dopasowanie wielkości lamp do wielkości pomieszczenia, tak jak już wspominaliśmy, jest szalenie ważne. Aby wybrać oświetlenie o odpowiednich rozmiarach i dostosować je do wielkości pomieszczenia wystarczy spełnić kilka prostych zasad, które przygotowaliśmy:

  • W małych pomieszczeniach o niewielkim metrażu lub niskich wnętrzach najlepszym wyborem są plafony. Nie przytłoczą wnętrza, zminimalizujemy dzięki temu ilość zajmowanego miejsca do minimum. Ogromnym atutem plafonów jest całkowita "przyległość" do sufitu.
  • Duże wnętrza wymagają nie tylko odpowiedniej ilości źródeł światła / żarówek, ale przede wszystkim znajdujące się w nich lampy, muszą być widoczne, aby stanowiły część aranżacji, a nie tylko niewidoczny lub mało widoczny dodatek. W dużych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się także żyrandole wieszane w zestawach, czyli dwóch lub conajmniej trzech. 
  • Wnętrza otwarte, czyli na przykład kuchnia otwarta na jadalnię i salon to wnętrze, w którym powinniśmy umieścić kilka lamp, ale pochodzących z takiej samej kolekcji lub zbliżonych stylem i wyglądem. Dlaczego to takie ważne? Otwarta przestrzeń sprawia, że otrzymujemy jedno duże pomieszczenie, warto je dlatego oświetlić podobnymi lampami lub utrzymanymi w podobnym designie, by wszystko do siebie pasowało.
  • Niskie mieszkania to dosyć często problematyczne wnętrza, które przysparzają sporo problemu w doborze odpowiednich lamp. W pierwszym punkcie wspominaliśmy o plafonach, ale dodamy do nich także spoty. Jeśli bardzo zależy nam na lampach wiszących, nie musimy z nich całkowicie rezygnować, ale warto je wtedy wykorzystać w miejscach, w których nie będą zaburzały nam komfortowego użytkowania wnętrza. Lampy wiszące możemy wówczas zawiesić obok lustra przy samej ścianie albo nad zagłówkiem łózka w roli oświetlenia nocnego. Długie lampy sprawdzą się także nad blatem w kuchni, wyspą, czy stołem, jednak montaż długich modeli w niskich pomieszczeniach w ciągu komunikacyjnym nie jest dobrym pomysłem. 
  • Duże, przestronne, wysokie przestrzenie to odpowiednie miejsca na totalne szaleństwo, jeśli chodzi o lampy sufitowe. Tutaj możemy wybrać model, o jakim tylko marzymy. Długa lampa, lampa z wieloma ramionami, będą strzałem w dziesiątkę. Musimy jednak pamiętać o tym, że duże przestrzenie wymagają odpowiednio dużo światła! 

 

aranzacja salonu s tylu nowoczesnym lampa molekularna


Małe i duże lampy sufitowe, które lepsze?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, właściwie jaka jest różnica między lampą dużą i małą, oprócz oczywiście ich wielkości? Różnice są ogromne! DUŻE LAMPY podkreślają DUŻE WNĘTRZA! Salon, miejsce nad stołem w jadalni, przestrzeń nad wyspą kuchenną, hol, sypialnia - to idealne miejsca na duzą lampę sufitową, nawet z wieloma ramionami! Małe lampy zaś świetnie sprawdzą się w kuchni, przedpokoju, łazience, gdzie ważny jest komfort użytkowania, brak jakichkolwiek problematycznych "zwisów".

 

Najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące doboru lamp. Nasze odpowiedzi:

 

Ile lamp potrzebnych jest we wnętrzu?

W każdym pomieszczeniu powinny znajdować się przynajmniej 3 źródła światła. Jedno światło główne oraz dwa światła zadaniowe. Na przykład w łazience to lampa sufitowa i dwa kinkiety przy lustrze, w kuchni to lampa główna, lampa nad wyspą i led przy meblach, w sypialni lampa główna i dwie przy łóżku i tak dalej.... jak widzicie trzy lampy to wcale nie tak dużo!
 
 

Co to jest oświetlenie zadaniowe?

Oświetlenie zadaniowe służy do doświetlenia w wykonywaniu określonej czynności. Jest to oświetlenie, które ma Swoje określone zadanie/funkcję. Oświetleniem zadaniowym może być lampa biurkowa, lampa przy łóżku, kinkiet w łazience przy lustrze lub lampa wisząca nad wejściem do domu. 
 
 

Na jakiej wysokości zamontować lampę nad stołem?

We wnętrzach o wysokości 2,5 metra , żyrandol należy zawiesić ok 100 cm nad stołem lub wyżej! Należy pamiętać, że lampa wisząca zamontowana zbyt nisko nie będzie funkcjonalna!
 
 

Jak wybrać lampę do domu? 

Wybierając lampę odpowiednią do domu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wszystkie kwestie opisane w dzisiejszym wpisie, po drugie określić nasze potrzeby, a po trzecie dobrać lampę dopasowaną do wnętrza pod względem stylu.