Nowy żyrandol w całkiem nowym domu lub w świeżo wyremontowanym mieszkaniu to wcale nie taki problem, jakby mogło się wydawać ! Jego zawieszenie we wnętrzu wcale nie musi oznaczać wzywania fachowców ! W dzisiejszym wpisie podpowiemy jak zamontować samodzielnie żyrandol we wnętrzu. Jak zrobić to bezpiecznie i sprawnie, by montaż nie zajął tygodni. Mamy nadzieję, że teraz montaż żyrandola , będzie bardzo przyjemny !
Zakup nowego oświetlenia to głównie konieczna część wykończenia wnętrza, a dla niektórych bardzo przyjemny sposób na szybką i sprawną metamorfozę. No właśnie... sprawną ! Jednym montaż lampy wiszącej spędza sen z powiek, drugim zaś sprawia ogromną przyjemność. W dzisiejszym wpisie opowiemy jak samodzielnie zamontować żyrandol. A więc zaczynajmy !
Zanim przystąpimy do montażu lampy przede wszystkim, powinniśmy zapoznać się z instrukcją do niej dołączoną oraz sprawdzić, czy dołączone są do niej wszystkie potrzebne elementy, jak kostka czy kołki rozporowe. Jeśli nie, należy skompletować wszystko, aby montaż przebiegał sprawnie.
Bezpieczny montaż lampy sufitowej
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zanim przystąpimy do samodzielnego montażu lampy sufitowej musimy, pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Po pierwsze, należy odłączyć napięcie z przewodu elektrycznego wystającego z sufitu. Jeśli jesteście pewni, że na pewno nie ma w nim prądu, mamy gwarancję bezpiecznego montażu. Dla pewności każdy przewód możemy sprawdzić przy pomocy próbnika. Jeśli nie reaguje mamy pewność, że żaden z przewodów nie ma przepływu prądu.
Montaż lampy wiszącej nie ogranicza się oczywiście do kwestii elektrycznych. Teraz możemy na spokojnie zabrać się za wyznaczenie miejsca, w którym lampa zawiśnie. Oszczędzi to nam niepotrzebnych i niewłaściwych nawierceń.
Jak zamontować żyrandol ?
Aby montaż poszedł sprawnie, będziesz potrzebować:
- próbnik napięcia
- śrubokręt
- ołówek
- wiertarkę
- drabinę
- nożyk do cięcia izolacji z przewodów / kleszcze
- taśmę izolacyjną
Lampy wiszące zazwyczaj montujemy przy pomocy haczyka lub przy pomocy płytki montażowej. Jeden i drugi sposób jest właściwy i daje nam gwarancję stabilności. Na hak mogą być montowane lampy o podsufitce w kształcie stożka lub półkuli. Płytka zaś jest odpowiednim sposobem do zamocowania płaskiej lampy lub lampy o niskiej i małej powierzchniowo podsufitce.
Zaczynajmy !
Miejsce wiercenia otworów pod hak lub płytkę powinno być jak najbliżej przewodów, jednak powinniśmy uważać na to, aby ich nie uszkodzić. Skąd będziemy wiedzieć gdzie wiercić otwory ? Kable idą zawsze w stronę włączników, wiercić więc powinniśmy w drugą stronę.
Do wywierconego otworu wsadzamy kołek rozporowy, a później hak. Najlepiej wkręcić go delikatnie dłonią do momentu, kiedy poczujemy opór - wtedy należy wkręcać go przy pomocy kombinerek. Kiedy jesteśmy już pewni, że jest właściwie i stabilnie osadzony, możemy zawiesić żyrandol i rozpocząć łączenie przewodów. W pierwszej kolejności należy usunąć z każdego z przewodu końcówkę izolacji na długość ok. 1 cm. Następnie musimy sparować przewody.
- Przewód zerowy, czyli neutralny ma kolor niebieski.
- Fazowe zaś są czerwone lub czarne.
- Uziemienie to kolor zółto zielony.
Przewody należy łączyć kolorami. Następnie wpinamy je w kostkę, która także ma oznaczenia dotyczące ich rozmieszczenia. Po podłączeniu przewodów powinniśmy schować je pod osłonką. Teraz możemy bezpiecznie wkręcić żarówkę i włączyć zasilanie. Jeśli wszystko działa prawidłowo, należy ponownie odłączyć zasilanie, a "gołe"przewody zabezpieczyć taśmą izolacyjną.