Nowy żyrandol w całkiem nowym domu lub w świeżo wyremontowanym mieszkaniu to wcale nie taki problem, jakby mogło się wydawać ! Jego zawieszenie we wnętrzu wcale nie musi oznaczać wzywania fachowców ! W dzisiejszym wpisie podpowiemy jak zamontować samodzielnie żyrandol we wnętrzu. Jak zrobić to bezpiecznie i sprawnie, by montaż nie zajął tygodni. Mamy nadzieję, że teraz montaż żyrandola , będzie bardzo przyjemny !


Zakup nowego oświetlenia to głównie konieczna część wykończenia wnętrza, a dla niektórych bardzo przyjemny sposób na szybką i sprawną metamorfozę. No właśnie... sprawną ! Jednym montaż lampy wiszącej spędza sen z powiek, drugim zaś sprawia ogromną przyjemność. W dzisiejszym wpisie opowiemy jak samodzielnie zamontować żyrandol. A więc zaczynajmy !

Zanim przystąpimy do montażu lampy przede wszystkim, powinniśmy zapoznać się z instrukcją do niej dołączoną oraz sprawdzić, czy dołączone są do niej wszystkie potrzebne elementy, jak kostka czy kołki rozporowe. Jeśli nie, należy skompletować wszystko, aby montaż przebiegał sprawnie. 

 

 

obraz i zyrandol w stylu nowoczesnym

 

 

Bezpieczny montaż lampy sufitowej

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zanim przystąpimy do samodzielnego montażu lampy sufitowej musimy, pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Po pierwsze, należy odłączyć napięcie z przewodu elektrycznego wystającego z sufitu. Jeśli jesteście pewni, że na pewno nie ma w nim prądu, mamy gwarancję bezpiecznego montażu. Dla pewności każdy przewód możemy sprawdzić przy pomocy próbnika. Jeśli nie reaguje mamy pewność, że żaden z przewodów nie ma przepływu prądu. 


Montaż lampy wiszącej nie ogranicza się oczywiście do kwestii elektrycznych. Teraz możemy na spokojnie zabrać się za wyznaczenie miejsca, w którym lampa zawiśnie. Oszczędzi to nam niepotrzebnych i niewłaściwych nawierceń. 

 

 

salon w stylu nowoczesnym

 

 

Jak zamontować żyrandol ?

Aby montaż poszedł sprawnie, będziesz potrzebować:

- próbnik napięcia

- śrubokręt

- ołówek

- wiertarkę

- drabinę

-  nożyk do cięcia izolacji z przewodów / kleszcze

- taśmę izolacyjną 

 

Lampy wiszące zazwyczaj montujemy przy pomocy haczyka lub przy pomocy płytki montażowej. Jeden i drugi sposób jest właściwy i daje nam gwarancję stabilności. Na hak mogą być montowane lampy o podsufitce w kształcie stożka lub półkuli. Płytka zaś jest odpowiednim sposobem do zamocowania płaskiej lampy lub lampy o niskiej i małej powierzchniowo podsufitce.  

Zaczynajmy !

Miejsce wiercenia otworów pod hak lub płytkę powinno być jak najbliżej przewodów, jednak powinniśmy uważać na to, aby ich nie uszkodzić.  Skąd będziemy wiedzieć gdzie wiercić otwory ? Kable idą zawsze w stronę włączników, wiercić więc powinniśmy w drugą stronę. 

Do wywierconego otworu wsadzamy kołek rozporowy, a później hak. Najlepiej wkręcić go delikatnie dłonią do momentu, kiedy poczujemy opór - wtedy należy wkręcać go przy pomocy kombinerek.  Kiedy jesteśmy już pewni, że jest właściwie i stabilnie osadzony, możemy zawiesić żyrandol i rozpocząć łączenie przewodów.  W pierwszej kolejności należy usunąć z każdego z przewodu końcówkę izolacji na długość ok. 1 cm. Następnie musimy sparować przewody.

- Przewód zerowy, czyli neutralny ma kolor niebieski.

- Fazowe zaś są czerwone lub czarne.

- Uziemienie to kolor zółto zielony.

Przewody należy łączyć kolorami. Następnie wpinamy je w kostkę, która także ma oznaczenia dotyczące ich rozmieszczenia.  Po podłączeniu przewodów powinniśmy schować je pod osłonką. Teraz możemy bezpiecznie wkręcić żarówkę i włączyć zasilanie. Jeśli wszystko działa prawidłowo, należy ponownie odłączyć zasilanie, a "gołe"przewody zabezpieczyć taśmą izolacyjną. 

 

 

lampa wiszaca do salonu