Oświetlenie w salonie - ważna kwestia aranżacyjna. Większość osób pomyśli, a co tu projektować ? Kupuje lampy, wieszam i tyle. Nic bardziej mylnego ! Odpowiedni projekt oraz przemyślenie, co i gdzie, pozwoli nam nie tylko na stworzenie praktycznej aranżacji, ale także na uchronienie nas od niepotrzebnego stresu, a na szych wnętrz od dekoratorskiej wpadki. Przeczytaj nasze rady, by salon był oświetlony wyjątkowo i robił na wszystkich gościach i domownikach spektakularne wrażenie ! 


Według nas, dzielimy się na osoby, które uważają, że projektowanie oświetlenia to marnowanie czasu (bo co tu projektować) oraz na tych, dla których jest to jedna z najważniejszych kwestii podczas aranżowania przestrzeni. No właśnie i dzisiaj skupimy się na tych drugich. 

Od czego rozpocząć ? Istnieje teoria, że najpierw kupujemy jedna lampę główną, czyli na przykład żyrandol nad sofę, a do tego dokupujemy pasujące lampy do pozostałych stref ( na przykład do strefy jadalnianej nad stół, na komodę, konsolę, stolik boczny, lampę podłogową lub kinkiety na ścianę). Od razu przestrzegamy, że nie jest to najlepszy sposób, ponieważ na końcu w większości przypadków okazuje się, że te wszystkie lampy w ogóle nie pasują do siebie. 

Jak więc rozpocząć kwestię doboru lamp ? 

Zazwyczaj zwiększenie ilości punktów świetlnych, szczególnie jeśli chodzi o lampy sufitowe oraz kinkiety, wiąże się z kuciem ścian, każda lampa potrzebuje przecież przyłącza do prądu ( o ile będzie to robione według planu to super, a jeśli nie to już gorzej, niepotrzebne dziury w ścianach wcale nie sprawią nam przyjemności ). Jest  jeden sposób, który uchroni nas przed niepotrzebnym dodatkowym remontem i nowymi generującymi się kosztami - PLAN ! 

Nie myśl o tym, że jakoś to będzie ! Nie bierz pod uwagę przedłużaczy ! Zrób PROJEKT !

Na początek zastanów się jakie strefy zorganizujesz w swoim salonie. Standardem jest strefa wypoczynkowa z sofą, strefa jadalniana oraz dodatkowe strefy, jak strefa biurowa z biurkiem lub fotelem do czytania oraz strefa kominkowa. Wstępny plan salonu pozwoli na wyliczenie ilości lamp oraz rozplanowanie gdzie zawisną lub staną. Dzięki temu będziemy wiedzieli mniej więcej, gdzie wyprowadzić kable lub zrobić dodatkowe gniazda. 

 

salon nowoczesny

 

STREFY W SALONIE, A OŚWIETLENIE

  • STREFA WYPOCZYNKOWA

To strefa, która służy nam typowo do wypoczynku, Znajduje się w niej komplet wypoczynkowy i stolik kawowy. Tradycyjnie sprawdzą się tutaj lampy wiszące nad stolikiem. Dla podkręcenia aranżacji możemy ustawić na sofą konsolę na której postawimy lampę stołową. W przypadku narożnika, najlepiej prezentować się będzie za nim lampa podłogowa. Planując rozstawianie i montaż oświetlenia trzeba pamiętać, że żyrandol powinien zawisnąć bezpośrednio nad stolikiem, światło z lampy stołowej czy podłogowej nie powinno być skierowane w stronę telewizora, aby nie odbijało się niepotrzebnie w ekranie, a ilość gniazd pod lampy powinna być zawsze większa niż planowana. 

Gniazda - w pobliżu sofy, obok konsoli lub stolika bocznego, przy lub za stolikiem TV

Przewody -  nad stolikiem kawowym / sofą na suficie, na ścianie za sofą, na ścianie telewizyjnej 

 

arazacja salonu w stylu modern classic

 

  • STREFA JADALNIANA

Strefa jadalniana w salonie przede wszystkim jest często spotykana w domach z otwartą kuchnią na strefę dzienną. W strefie jadalnianej przede wszystkim oświetlamy stół. Najlepiej sprawdzi się lampa wisząca, dopasowana pod kątem kształtu do stołu. Dla przykładu, jeśli mamy podłużny stół, wybieramy podłużną lampę, jeśli okrągły, najlepiej sprawdzi się okrągła lampa. największe pole do popisu mamy w przypadku kwadratowego stołu, tutaj możemy wybierać bardzo odważne kształty. Z ważnych rzeczy, należy pamiętać, że lampa zawsze powinna być mniejsza niż stół oraz, że wysokość zawieszenia jej nad stołem musi być funkcjonalna i praktyczna. W strefie jadalnianej możemy także zadbać o dodatkowe oświetlenie na przykład kredensu, stawiając na nim lampę stołową lub wieszając nad nim kinkiety. 

Gniazda - za witryną / komodą 

Przewody - nad witryną / komodą, na ścianie obok stołu, na suficie nad stołem

 

jadalnia w stylu nowoczesnym z krzeslami tapicerowanymi

 jadalnia w stylu nowoczesnym

 

 

  • STREFA BIUROWA

Przestrzeń do pracy w salonie, to częsty wybór w przypadku osób, które pracują w systemie homeoffice. Znajdzie się w niej z pewnością biurko z lampą biurkową, dlatego dodatkowe gniazdo jest tutaj konieczne. Możemy także zawiesić kinkiet nad biurkiem (z regulowanym ramieniem) lub nad nim lampę wiszącą (najkorzystniejszym rozwiązaniem jest lampa sufitowa na całej długości biurka). 

Gniazda - pod biurkiem, nad blatem biurka

Przewody - nad biurkiem na ścianie, opcjonalnie nad biurkiem na suficie

 

  • STREFA RELAKSU

Strefą relaksu jest na przykład fotel przy regale z książkami, czyli miejsce które służy nam tylko i wyłącznie do relaksu i miłego spędzenia czasu z ulubioną książką. Jeśli chodzi o oświetlenie, sprawdzi się tutaj oczywiście lampa stołowa na stoliku bocznym lub lampa podłogowa obok fotela

Gniazda - w pobliżu stolika lub fotela

 

  • STREFA WYSPY (łącznik z otwartą kuchnią)

Wyspa to co prawda część kuchni, ale jest ona często wysunięta do części salonu, a więc naturalnie stanowi także i jej część. Wyspa przede wszystkim powinna być dobrze oświetlona, ale głównie lampy muszą być zarówno z lampami w kuchni jak i w salonie. Możemy zdecydować się na jedną, długą lampę lub na kilka mniejszych lamp montowanych w szeregu.