Lampy wiszące są najczęściej wybieranym modelem oświetlenia wnętrz mieszkań i domów. Wybieramy je przede wszystkim ze względu na niezwykły design, oryginalność oraz możliwość oświetlenia większej przestrzeni. Możemy umieścić je w każdym pomieszczeniu naszego domu, bez względu na jego przeznaczenie. W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy kilka wskazówek i opisaliśmy zasady doboru lamp wiszących do wnętrz. Zapraszamy do miłej lektury !


 Rodzaje lamp wiszących

Lampy wiszące, dzielimy na:

  • jednopunktowe i wielopunktowe. Jednopunktowe dają tylko światło w jeden punkt, jak mówi jej określenie, wielopunktowe dają zaś więcej możliwości. 
  • wykonane z danych materiałów. Możemy znaleźć lampy wiszące druciane, kryształowe, metalowe, drewniane, szklane, z tworzyw sztucznych, stalowe.
  • dopełnione kloszem, abażurem lub bez niego - z samymi żarówkami. 

 

LAMPY WISZĄCE DO SALONU

W salonie najistotniejsze jest równomierne oświetlenie całej przestrzeni, by poczuć klimat i prestiż miejsca. Warto wybrać taką lampę, która jednakowo oświetli całe wnętrze. Jakie lampy sprawdzą się najlepiej ? Oczywiście szklane i kryształowe, a także druciane, ponieważ to one właśnie oddają największą ilość światła. 

Jeśli chodzi zaś o ilość punktów, możemy zawiesić kilka lamp jednopunktowych, ale także jedną wielopunktową. Takie rozwiązanie pozwoli nam na oświetlenie danej części wnętrza salonu, bez rozświetlania wszystkich punktów, a jedynie tylko tych, które w danym momencie są potrzebne. 

Lampa jednopunktowa sprawdzi się idealnie w salonie o małej powierzchni, wielopunktowa zaś najlepiej sprawdzi się w salonie połączonym z kuchnią oraz jadalnią. Dzięki niej możemy podzielić wnętrze na strefy. Świetnie sprawdzają się w kilku punktach: nad stołem jadalnianym, nad wyspą kuchenną, nad stolikiem kawowym, pośrodku kuchni, w centralnej części salonu.

 

salon w stylu nowoczesnym

 

LAMPY WISZĄCE DO SYPIALNI

W salonie przede wszystkim najważniejsze jest stworzenie klimatu, który współgra z charakterem tego wnętrza. Doskonale sprawdzą się lampy z abażurami i kloszami, które odpowiednio przytłumią światło i nie rozbudzą domowników. Wśród wszystkich rodzajów żyrandoli, zdecydowanie najlepsze są lampy wielopunktowe.

 

sypialnia w stylu glamour wspolczesna

 

LAMPY WISZĄCE DO KUCHNI

Kuchnia to pomieszczenie, w którym korzystamy w dużej mierze z ostrych przedmiotów. Oświetlenie powinno sprzyjać wykonywaniu precyzyjnych czynności oraz sprawiać, że będziemy czuć się bezpiecznie. Najlepsze są lampy  otwarte (bez abażurów, zbędnych ozdobników i kloszy). 

Lampy w kuchni powinny zawisnąć w centralnej części kuchni, ale także nad wyspą kuchenną. Tutaj doskonale sprawdzą się lampy z regulacją długości kabla, które pozwolą na dostosowanie bliskości światła do blatu roboczego. 

Jeśli chodzi o rodzaj lamp, szczególnie dobrze sprawdzają się klosze łatwe do mycia i do utrzymania czystości. Jest to ważne w tym wnętrzu, ponieważ tutaj przedmioty (w tym oświetlenie) ma kontakt z wilgocią i tłuszczem. Dobrym pomysłem są lampy stalowe, druciane i z łatwych w czyszczeniu tworzyw sztucznych. 

 

jadalnia w stylu nowoczesnym

 

LAMPY WISZĄCE DO ŁAZIENKI

W łazience podobnie jak w kuchni istotny jest odpowiedni dobór materiałów i odpowiedni rodzaj lampy. Ważne jest, by móc ją łatwo myć i utrzymać w odpowiedniej kondycji. W przypadku rodzajów oświetlenia sufitowego ważne by było wykonane z materiałów, które nie wchłaniają wody. Świetnie sprawdzą się modele szklane, kryształowe, metalowe i stalowe, a także z tworzyw sztucznych. 

 

lazienka w stylu nowojorskim