Stół i krzesła to obowiązkowe elementy wyposażenia zarówno salonu, jadalni, kuchni jak i restauracji, czy kawiarni. Dla wielu osób to totalny must have ! W dzisiejszym wpisie znajdziecie informacje i wskazówki, co trzeba zrobić, aby we wnętrzu znalazł się stół i krzesła, o jakich marzycie. Podpowiemy też, ile miejsca potrzeba dla tych mebli, aby użytkowanie ich było w pełni funkcjonalne. Zyczymy Wam przyjemnej lektury i idealnie wybranych stołów !


 

Stół to bezsprzecznie bardzo potrzebny mebel w aranżacji domu i absolutnie nie warto o nim zapominać w trakcie planowania przestrzeni. Moment urządzania salonu, jadalni, czy kuchni jest bardzo istotny. Wybieramy wtedy meble, które są integralną częścią całego domu. Meble kuchenne i salonowe zostają z nami na długo, nie są czymś co wymieniamy dosyć często dlatego, musimy bardzo mocno przemyśleć ich wybór. Jeśli już mamy wybrane wymarzone modele, zostaje kwestia rozmieszczenia ich, ponieważ od tego zależy funkcjonalność całego wnętrza. Często popełniamy błędy podczas pomiarów i wstępnych planów ustawienia poszczególnych mebli, co sprawia,że wnętrze staje się mniej komfortowe i nie praktyczne, Co zrobić, aby zniwelować możliwość popełnienia tych błędów ?

 

nowoczesny zyrandol do jadalni

 

Stół i krzesła 

Ilość miejsca, jaką poświęcimy dla stołu i krzeseł, w głównej mierze zależy od wielkości pomieszczenia. W przypadku niewielkich pomieszczeń musimy bardzo mocno przemyśleć każdy metr kwadratowy wnętrza, aby nie było ścisku, a przede wszystkim by wnętrze było funkcjonalne i użytkowanie go nie polegało na przykład na przestawieniu wszystkich krzeseł, by zamknąć drzwi - takie rozwiązania nie sprawdzają się na dłuższą metę więc lepiej w ogóle ich nie stosować ! 

 

jadalnia w stylu nowoczesnym

 

Ustawienie stołu i krzeseł

Rozpoczynając proces aranżacji wnętrza pod kątem ustawienia stołu z krzesłami, musimy zastanowić się nad tym, gdzie właściwie stanie. Czy ma być jednym z głównych elementów wyposażenia wnętrza, czy stanie się jedynie jego dopełnieniem, a także co będzie znajdowało się w jego pobliżu. Ustawiając stół, musimy pamiętać o tym, aby nie dostawiać go bezpośrednio do ściany. Jest to bardzo niepraktyczne rozwiązanie, ponieważ nie da nam możliwości bezproblemowego  utrzymania porządku wokół niego. 

 

jadalnia z krysztalowym zyrandolem

 

Co należy mieć na uwadze, podczas wyboru odpowiedniego stołu ?

  • Zanim zakupimy nasz wymarzony stół, powinniśmy mieć na uwadze, ile osób jednocześnie będzie zasiadało przy nim. Jest to o tyle ważne, że pozwoli na wygodne korzystanie z niego bez konieczności przepychania się łokciami, czy na przykład siadania na jego rogu. Optymalną szerokością przy stole dla jednej osoby jest 60 cm oraz 40 cm od krawędzi stołu w jego głąb. Dzięki zachowaniu tych wymiarów, każdy kto zasiądzie przy stole, będzie miał miejsce na w pełni swobodne ruchy.ustawienie stolu
  • Kolejna ważną kwestią, jest dobranie odpowiedniej wielkości stołu, jeśli chodzi o wielkość wnętrza. Co to ma ze sobą wspólnego ? Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, dostawienie stołu do ściany jest bardzo złym pomysłem, minimalną odległością stołu od ściany jest 70 cm, czyli odległość, w której bez problemu będziemy mogli odstawić krzesło, czy swobodnie przemieścić się. 
  • Ważny jest także kształt. Stoły prostokątne czy kwadratowe są bardziej ustawne i doskonale odnajdą się nawet w mikroskopijnych pomieszczeniach, okrągłe lub obłe blaty stołów są bardziej wymagające i zdecydowanie lepiej wybrać je do dużych pomieszczeń. 

 

 

                  Stół prostokątny lub kwadratowy

  •  Doskonały zarówno do małych, jak i dużych wnętrz.
  •  Daje poczucie harmonii dzięki czemu bezproblemowo widzimy wszystkich, którzy siedzą przy stole.

 

jadalnia w stylu nowoczesnym

 

                  Stół okrągły lub owalny

  • Świetnie wygląda w dużych wnętrzach.
  • Ze względu na obły kształt, największy kontakt mamy z osobami po swojej prawej i lewej stronie.
  • Wymuszają konkretne ustawienie krzeseł, co wpływa na większy komfort i swobodę.

 

jadalnia w stylu nowoczesnym z krzeslami tapicerowanymi