Ślady tradycji wielkanocnych są bardzo obecne w naszej kulturze. Dekoracje, symbole, potrawy są nieodłącznym elementem Świąt wielkanocnych. Dzisiejszy, wielkanocny wpis poświęcimy w całości poradom dotyczącym dekoracji świątecznego stołu. Z naszymi poradami postaw na uroczystą oprawę, którą urozmaicą najpiękniejsze ozdoby wielkanocne, a goście i rodzina będą oczarowani niezwykłą klasą i klimatem! Zapraszamy do świątecznej lektury!

Święta wielkanocne to bardzo wiosenne święta, pełne kolorów, świeżości. Dekoracja i aranżacja stołu jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie przy nim spędzimy większość wielkanocnego czasu. Jak udekorować stół wielkanocny? Od czego zacząć ? W tym wpisie znajdziecie wszelkie wskazówki.

Wielkanocne nakrycie stołu

Pierwszym krokiem do stworzenia idealnej dekoracji stołu jest wybór obrusa. Obrus jest niezwykle ważnym elementem, który nadaje klasy i elegancji, a także daje poczucie podniosłości chwili. Najbardziej tradycyjny jest klasyczny biały obrus, ponieważ daje ogrom możliwości aranżacyjnych, jest niezwykle uniwersalny i niezwykły w swojej prostocie. Pasuje absolutnie do każdego stylu aranżacyjnego, to właśnie dlatego jest najczęściej wybierany na świąteczny stół. Oprócz bieli niektórzy wybierają także obrusy w pastelowych, delikatnych kolorach, należy jednak pamiętać, że każdy nawet najjaśniejszy kolor określa dany styl i nie daje nam już tak wiele możliwości zaaranżowania stołu i doboru  elementów dekoracyjnych, ogranicza nas wówczas dopasowanie kolorystyczne, aby nie wprowadzać chaosu w aranżacji stołu. 

Świetnym dodatkiem dla klasycznego modelu obrusa są bieżniki, które poprawiają wygląd stołu, ale także nadają mu charakter i pozwalają na odpowiednie wyeksponowanie zastawy stołowej. Bieżnik jest też ciekawą alternatywą, jeśli nie chcemy przykrywać całego stołu obrusem. Wówczas ułożony przez środek bieżnik będzie się doskonale prezentował. Ostatnim elementem tekstylnym, który może znaleźć się na świątecznym stole, to etui na sztućce lub dekoracyjne obrączki na serwetki z tkaniny. 

 

aranzacja stolu wielkanoc

 

 W trakcie Świąt Wielkanocnych stół to najważniejsze miejsce w całym domu. Jednym z obowiązkowych elementów, które powinny się tam znajdować, są świeże dekoracje, czyli kwiaty -tulipany, żonkile, hiacynty, gałązki bazi, bukszpanu, forsycja. Nie ważne, w jakiej formie ich użyjemy (jako bukiet lub wianek), ważne, aby koniecznie zagościły na naszym stole. 

 

Stół wielkanocny w stylu glamour

Styl glamour od wielu sezonów cieszy się ogromną popularnością nie tylko w temacie mebli, ale także dekoracji. Jego niezwykła elegancja i przepych szczególnie pasuje do świątecznej atmosfery.

Dekorując stół glamour, wybierz bibeloty i dekoracje w kolorze złota, świetnie sprawdzą się złote figurki jajek, czy zajęcy. Wielkanocne śniadanie, czy obiad to świetny moment, by podać świąteczne przysmaki na wyjątkowej zastawie.  Świetnym wyborem są patery, misy, półmiski, deski do serwowania i salaterki z eleganckiej białej porcelany oraz szkło typu kieliszki i szklanki z eleganckiego kryształu lub szkła. Możemy także pójść o krok dalej i wybrać naczynia w wielkanocnych kształtach jak na przykład specjalne talerze na jajka z wgłębieniami, czy paterki w kształcie zająca.

 

aranzacja stolu wielkanocnego w stylu glamour 1

 

Wielkanoc podobnie jak zimowe święta to czas na bogactwo dekoracji.  Świetnymi pomysłami są figurki wielkanocne, jak zajączki, kurki, koguciki, króliczki, pisklęta, jajka, baranki. Mogą być wykonane z wielu materiałów, na przykład ze szkła, z drewna, z tworzywa lub ceramiki. Takie dekoracje fantastycznie wyglądają w towarzystwie świeżej rzeżuchy lub owsa.

 

aranzacja w stylu rystykalnym

 

Na Wielkanocny stół polecamy nasze tace i misy oraz świeczniki: