Czujecie już świeże powietrze, śpiew ptaków na zewnątrz i coraz śmielsze promienie słońca? Jeśli tak to znaczy, że wiosna przyszła z wielkim przytupem i czas, by pomyśleć w Swoich wnętrzach o Świętach Wielkanocnych. Zaprośmy więc wiosnę do domu i cieszmy się nie tylko rodzinnymi Świętami, ale przede wszystkim świętami pełnymi klimatu. Zapraszamy Was do dzisiejszego wpisu, którym powoli zbliżamy się do Wielkanocy. 


 Wielkanoc to bardzo wyczekiwane Święta po zimie. W przeciwieństwie do grudniowych świąt, kojarzą nam się ze słońcem, ciepłem, długimi rodzinnymi spacerami i pachnącymi w całym domu babami. Oczywiście jest to także świetna okazja, by w naszym wnętrzu pojawiły się nowe dekoracje. Kiedy można stroić dom na Wielkanoc? Według nas to bardzo indywidulna kwestia, podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia. Jedni wolą świąteczny klimat czuć przez cały miesiąc, a drudzy wyciągają dekoracje tylko na kilka świątecznych dni. Warto pamiętać, że za wiosenną/świąteczną metamorfozę, można uznać też zmianę koloru krzeseł lub lamp stołowych

Dla większości osób święta kojarzą się nie tylko ze wspólnie spędzonym czasem z rodziną i bliskimi oraz klimatem stworzonym przez symbole świąteczne, ale także jak to humorystycznie nazywamy... z wizytą sanepidu w naszym domu. No tak... dlatego też należy wytrzeć wszystkie zakamarki z kurzu, umyć okna, wyprać dywany i zasłony. Może to nie koniecznie dla sanepidu, ale będzie nam o wiele przyjemniej w czystym wnętrzu, zresztą czysty dom to najlepsza baza dla świąteczno-wiosennej metamorfozy. 

Kolejnym ważnym krokiem w oczekiwaniu na święta jest to, co ze świętami kojarzy się najbardziej, czyli menu. Na Wielkanocnym stole tradycyjnie zagości święconka, żur, wypiekane baby, mazury i pachnące mięsa

 

dekoracje wielkanoc

 

Symbole, których nie może zabraknąć

Wielkanoc bez tradycyjnych symboli, nie byłaby taka sama.

  • Jajka, kolorowe pisanki, żółciutkie kurczaczki to symbol nowego życia, odrodzenia i nadziei
  • Baranki  symbolizują czystość i ofiarę
  • Zające zaś nie są związane z symboliką Świąt Wielkiej Nocy, ale za to rznoszą dla dzieci prezenty

We wnętrzach wielkanocnych obok obowiązkowych symboli powinny znaleźc się także gałązki bazi i żonkile lub tulipany, które bardzo mocno wprowadzają do domu wiosnę i naturę, której przez tak długi okres zimowy z pewnością każdemu brakowało. 

 

wielkanoc

 

Dekoracje wielkanocne

Dekoracje zawsze budzą największe emocje. Zależy nam na dopasowaniu kolorystycznym, ale także by wszystkie elementy dekoracyjne współgrały ze sobą pod kątem stylu. Jaki styl dekoracji będzie najlepszy? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Wielkanocną atmosferę powinniśmy czuć tak naprawdę na każdym kroku ! Od wejścia do domu dekoracje powinny dawać o sobie znak. Kolorowe wieńce lub dekoracje z kwiatów doskonale będą się prezentować na drzwiach domu, ale także jako dekoracja na stole, konsoli, czy stoliku bocznym, a ustawione świąteczne bibeloty świetnie współgrają z meblami zarówno w kolorze srebrnym, jak i złotym.

Dekorowanie domu to jedno, ale utrzymanie odpowiedniego klimatu to drugie. Zarówno te, jak i każde inne święta skupiają Swoją uwagę głównie przy stole. Dlatego o niego powinniśmy zadbać najbardziej ! To przy nim spędzimy śniadanie z najbliższymi. Ciekawym pomysłem jest tematyczne nakrycie, to znaczy dostosowanie go do stylu naszego domu. Zdecydowanie biały tradycyjny obrus sprawdzi się w każdym stylu. Na nim możemy poukładać zielone gałązki, położyć wiosenny bieżnik lub kolorowe serwetki. Na stole nie powinno zabraknąć także wielkanocnych naczyń, typu miski i talerze w kształcie jajek, królików i baranków. Takie dekoracje stołu na pewno sprawią, że na naszych twarzach pojawi się uśmiech !

 

aranzacja nowoczesna wielkanocna

 

Dodatki na stół i dekoracje wielkanocne z MIRABU

 

Do