Jest takie jedno pomieszczenie w domu, które pełni wiele funkcji: może być miejscem do odpoczynku, czytania książek, oglądania telewizji, spożywania posiłków, i, co najważniejsze, przyjmowania gości, oraz wspólnego czasu z rodziną. Mowa oczywiście o salonie. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, bardzo ważną rolę odgrywa w nim oświetlenie.  Jaki zatem wybrać żyrandol, by podkreślić wyjątkowość tego miejsca? Oto kilka praktycznych i bardzo pomocnych wskazówek.

Żyrandol glamour, czyli blask, blichtr i ekstrawagancja!

Salon w stylu glamour to miejsce wręcz stworzone do wieszania okazałych, bogato zdobionych lamp i żyrandoli. Cechą charakterystyczną tej konwencji jest wszechobecny blask, a zatem wszystkie kryształki, złocenia i inne połyskujące w świetle elementy powinny stanowić podstawę aranżacji tego luksusowego wnętrza. W Mirabu do wyboru mamy naprawdę sporo ciekawych propozycji w stylu glamour, różniących się między sobą kształtem i kolorem, ale ich cechą wspólną jest błysk. Można zdecydować się na żyrandol glamour nad stół zbudowany w całości z kryształków dających delikatną poświatę w kolorach tęczy, modele łączące w sobie przezroczyste kamyczki i metal o barwie głębokiej czerni, wersje nieco bardziej klasyczne z białymi abażurami czy też złotą lampę z ozdobnymi koralikami – ta ostatnia pięknie będzie się prezentować również w salonach art déco. Gdzie je powiesić? Dobrym wyborem będzie salonowy stół — w ten sposób wydzielimy centralny punkt pomieszczenia.

 

Żyrandol do salonu New York – kiedy wybieramy elegancję i szyk

Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych styl łączy w sobie różne konwencje: klasykę, art déco oraz vintage. Dużą rolę gra w nim właśnie oświetlenie, eksponujące poszczególne strefy i znajdujące się w nich, zbierane z pieczołowitością eklektyczne meble. Tak jak w przypadku stylu glamour żyrandole New York powinny się błyszczeć, jednak ich formy będą nieco bardziej nowoczesne. Ich cechą charakterystyczną są złote, srebrne i niklowane wykończenia, dużo szkła i klasyczne abażury. Doskonałym wyborem będą zatem żyrandole o artystycznym kształcie od razu zwracające uwagę na wybraną strefę w salonie, elegancki, masywny stół czy niewielką konsolkę umieszczoną pod ścianą. Polecamy szczególnir nowoczesne oświetlenie glamour, które nada niezwykłego charakteru nowojorskiej elegancji.

 

 

Żyrandol hamptons – nadmorskie klimaty w luksusowym wydaniu

Elegancja i marynistyczny klimat to cechy typowe dla salonów urządzonych w stylu hamptons. Po wejściu do mieszkań utrzymanych w tej konwencji gość powinien się poczuć miło, przyjemnie, czyli, innymi słowy, jak na wakacjach w położonym gdzieś na wybrzeżu domku. W osiągnięciu takiego charakteru pomieszczenia pomagają żyrandole o wyrafinowanych, a zarazem ekstrawaganckich oprawach. Jakie dodatki można wybrać, by stworzyć wakacyjny i jednocześnie pełen elegancji klimat? Duże lampy o kształcie kuli wypełnionej malutkimi kryształkami, masywne, metalowe ramy połączone z drewnianymi elementami albo zdobione muszlami czy też klasyczne modele przypominające świecznik-wyróżniające się formą dodatki to coś, co stanowi kwintesencję stylu hamptons. Wybrane żyrandole hamptons powieśmy nad salonowym stołem — ciekawa oprawa żyrandola, kryształowe dodatki i designerskie klosze będą stanowić piękną ozdobę pomieszczenia.