Urządzając dom czy mieszkanie najwięcej uwagi skupiamy na aranżacji kuchni, jadalni, salonu, sypialni i łazienki, a o jednym pomieszczeniu myślimy dopiero na sam koniec, i nie przejmujemy się jego wyglądem oraz funkcjonalnością. Przedpokój projektowany jest zwykle bez należytej staranności, a przecież to wizytówka każdego obiektu. Idealnie do tego zadania nadają się okazałe żyrandole, które podkreślą jego ważną rolę w całym domu.

Stylowy przedpokój — bo pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Wybierając oświetlenie do przedpokoju, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, wielkość pomieszczenia: o ile w dużych holach i korytarzach pięknie będą się prezentowały ozdobne żyrandole,  na przykład żyrandole z kryształkami, o tyle w mniejszych mogą one zając zbyt dużo przestrzeni i optycznie ją zmniejszyć, dlatego warto rozważyć kupno kilku niewielkich lamp wiszących lub sufitowych. Po drugie, kształt wnętrza. W holu kwadratowym wystarczy jedno źródło światła o większej mocy, w prostokątnym lepiej zdecydować się na kilka mniejszych lamp umieszczonych równomiernie na całej długości sufitu/ścian. Po trzecie, styl pomieszczenia. Inne żyrandole wybierzemy do przedpokoi urządzonych nowocześnie, inne do tych utrzymanych w konwencji art déco, retro czy rustykalnej.

 

zyrandole w stylu glamour

Żyrandol do przedpokoju w stylu glamour, hamptons czy New York?

To, jaką lampę powiesimy w holu, w dużej mierze zależy od naszych osobistych preferencji oraz stylistyki wnętrza. W Mirabu posiadamy szeroki wybór żyrandoli o nowoczesnym designie, idealnie pasujących do wnętrz glamour, New York oraz hamptons, co jednak nie znaczy, że nie można ich zawiesić w pomieszczeniach utrzymanych w innej konwencji. Do przedpokoi eleganckich najlepiej wybrać okazałe żyrandole kryształowe z mieniącymi się w świetle kryształkami i metalowymi ramami w kolorze srebra lub złota. Hol w stylu New York potrzebuje opraw o artystycznej, geometrycznej formie, z niklowanym wykończeniem oraz dużą ilością szkła. We wnętrzach hamptons powinien królować detal, a więc żyrandole zdobione drewnianymi koralikami, elementami z muszli czy te przypominające klasyczne świeczniki będą strzałem w dziesiątkę. A wnętrza nowoczesne, czy do nich też można dobrać okazałe lampy? Oczywiście, że tak, np. w przedpokojach w stylu industrialnym dobrze będą wyglądać żyrandole o geometrycznych kształtach wykonane z metalu.

 

    przedpokoj w stylu glamourprzedpokoj zyrandol w stylu glamour

 

Tylko żyrandol, a może także kinkiet? Jak dokonać wyboru?

To, ile i jakie punkty świetlne umieścimy w przedpokoju, w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia oraz tego, jakie funkcje ono pełni. Jeśli wnętrze jest duże, śmiało, można umieścić w nim nie tylko stanowiący centralny punkt pomieszczenia żyrandol, ale też i pasujące do niego stylistycznie kinkiety pełniące funkcję oświetlenia pomocniczego lub dekoracyjnego. Warto je zawiesić np. nad lustrem, w którym przeglądamy się czy poprawiamy makijaż albo też nad piękną konsolką i w ten sposób wyeksponować warty uwagi element wyposażania. Małe korytarze raczej nie potrzebują dodatkowego oświetlenia, wystarczy wybrać do nich jedną lampę dającą światło rozproszone.

 

  kinkiety w stylu hampton do przedpokoju