Abażur jest bardzo ważnym elementem w postrzeganiu całej lampy. Jego zmiana często diametralnie zmienia cały produkt, co może spowodować, że przestanie pasować do wnętrza, w którym chcemy go umieścić. Aby właściwie dobrać abażur do naszej wymarzonej lampy, należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, jak: wielkość, kształt, kolor, struktura tkaniny, mocowanie. Jak stworzyć swój idealny i wymarzony model ? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze rozmiar: nasz abażur powinien być większy, niż nasza podstawa, a dokładnie jego średnica powinna wychodzić poza obwód lampy w jej najszerszym miejscu.

 

Lampa z okrągłym abażurem
Lampa z okrągłym abażurem

Po drugie: kształt. Kształt abażuru może, ale nie zawsze musi odzwierciedlać kształt podstawy lampy. W poprzednim przykładzie okrągły kształt abażuru nawiązuje do okrągłej podstawy, jednak czasem przełamanie tego samego kształtu może zadziałać na korzyć, poprzez np. uniknięcie rutyny. Na kolejnym zdjęciu mamy lampę o ostrych krawędziach, które łagodzimy owalnym abażurem.

 

Lampa z owalnym abażurem
Lampa z owalnym abażurem

Po trzecie kolor: w tym przypadku możemy podejść dwojako do tematu: poprzez kontrast lub dopasowanie barw. W obu przypadkach należy kierować się podstawowymi zasadami doboru kolorów, których uczyliśmy się w młodości na zajęciach plastycznych.

Najprościej jest z lampami srebrnymi, wykonanymi z metalu pokrywanego chromem lub niklem oraz w bardziej szlachetnej wersji z polerowanej stali nierdzewnej. Do nich pasują w zasadzie wszystkie kolory. Na naszych wcześniejszych przykładach mamy lampy stalowe z białym i czarnym abażurem. Oba idealnie pasują. Wybór zależy od tego, jakie jeszcze inne kolory są naszym wnętrzu lub to, czy chcemy, by lampa dała więcej światła (np. przy łóżku do czytania, wówczas wybieramy jasny), czy ma "robić klimat" (np. na komodzie w salonie, w takim przypadku możemy zdecydować się na ciemniejszy nie przepuszczający światła).
Schody zaczynają się, gdy nasza podstawa jest bardziej wymagająca - sama w sobie jest kolorowa lub z wzorem. Wówczas można łatwo "przedobrzyć", dlatego najlepiej pójść w stronę prostoty. Wybrać abażur gładki, bez wzoru, w tonie, który będzie nawiązywać do barw naszej podstawy.

Lampa
Lampa z owalnym abażurem (Źródło: ralphlaurenhome.com)

Po czwarte: struktura tkaniny. Podobnie jak w przypadku koloru, musimy zgrać ją ze strukturą dołu. Jeśli dół jest gładki i jednolity, możemy użyć większego splotu czy marszczenia, przy podstawach o wyrazistej strukturze, lepiej dobrać abażur z tkaniny gładkiej lub o drobnym splocie.

Abażur z tkaniny
Abażur z tkaniny (Źródło: ralphlaurenhome.com)

Po piąte: sposób mocowania czyli to, jak abażur będzie trzymał się na podstawie. Na rynku polskim spotyka się najczęściej abażury montowane na główce, w miejscu gdzie wkręcamy żarówkę. I tu mogą występować dwa rozmiary: bardziej popularny duży gwint żarówki E27 oraz mały E14.

Istnieje również możliwość założenia abażurów na żarówkę. Ten sposób montażu występuje najczęściej w przypadku małych abażurków, które zakładamy na żarówki w żyrandolach.

Abażur zakładany na żarówki w żyrandolach
Abażur zakładany na żarówki w żyrandolach (Źródło: ralphlaurenhome.com)

Na rynku amerykańskim i brytyjskim można spotkać specyficzny sposób montażu, na specjalnym stelażu, gdzie mocowanie jest przy górze abażuru, najczęściej z ozdobną kulką na końcu.

Abażur z mocowaniem przy górze abażuru
Abażur z mocowaniem przy górze abażuru (http://www.ralphlaurenhome.com)

Jak widzicie dobór abażuru do podstawy lampy jest bardzo złożony, dlatego warto go dobrze przemyśleć. Jeśli zadanie to kogoś przerasta, można poradzić się sprzedawcy, a najlepiej kupować w jednym sklepie, gdzie na miejscu zostanie dobrany odpowiedni zestaw zgodnie z naszymi wytycznymi.