Pewnie wszyscy już słyszeli, że Instytut Pantone ogłosił listę najmodniejszych kolorów na 2018 rok. Tylko może nie każdy wie, czym właściwie Pantone jest.

Pantone to skala kolorów określona przez firmę Pantone Inc. z Jersey w USA działającej w branży poligraficznej. Od roku 2000 wydaje ona listę kilkunastu kolorów będących wyrocznią dla projektantów i designerów. Lista ta tworzona jest na podstawie badań preferencji konsumentów.

W tym roku raport powstał specjalnie na London Fashion Weeck 2018 i zawiera 12 kolorów oraz 4 klasyczne barwy, które zawładną rynkiem.

O Pantone pamięta nie tylko branża modowa, ale również wnętrzarska. Dla nas także ważny jest dobór odpowiednich barw w tworzonych wnętrzach. Zamiast sukienek mamy tapicerki na meblach, zasłony, poduchy, dywany, tapety, abażury, lampy. Wszystko musi mieć jakiś kolor. Ale jaki? W najbliższym sezonie taki:

 1. Meadowlark - żółty,
 2. Cherry Tomato - pomidorowa czerwień,
 3. Litle Boy Blue - czysty błękit nieba
 4. Chili Oil - ziemisty brąz bazujący na czerwieni
 5. Pink Lavender - romantyczny lawendowy róż,
 6. Blooming Dahlia - ciepły, brzoskwiniowy kolor,
 7. Arcadia - chłodna, przejrzysta zieleń
 8. Ultra Violet - mocny fiolet,
 9. Emperador - głęboka czekolada
 10. Almost Mauve - pastelowy, jaśniutki róż,
 11. Spring Crocus - ostry, jasny fiolet z domieszką fuksji
 12. Lime Punch - mocna, jaskrawa limonka.

W palecie bazowej znajdziemy natomiast:

 1. Sailor Blue - klasyczny granat,
 2. Harbor Mist - jasna szarość,
 3. Warm Sand - piaskowy beż i
 4. Coconut Milk - kremowa biel.

Nie wiem jak do Was, ale do mnie, jak zwykle najlepiej przemawiają klasyki i stonowane barwy. W paletę bazową mogłabym się ubrać od razu i mój dom również. Jednak przełamanie ich własnymi ostrzejszymi tonami też jest dobrym pomysłem.

Czy zauważyłyście, że większość z nich doskonale skomponuje się z dodatkiem złota, które nie śmiało próbuje zastąpić od lat panujący chrom? Który z nich, by nie wygrał tej wojny, stworzy wspaniały duet.

Najmodniejsze kolory 2018 według Pantone
Najmodniejsze kolory 2018 według Pantone (Źródło: milanstyleguide.com)

Nasza kolekcja na przyszły rok została zaplanowana już na początku 2017 roku, a zatem na długo przed ogłoszeniem wyroku Pantone i co ciekawe, nasze wybory pokrywają się. Powyżej mała podpowiedź.

A jaki kolor stał się Waszym faworytem? Jaki kolor będą miały wszystkie poduszki, świeczki czy serwetki na stole w przyszłym roku? Drogie Panie, wymieniamy abażury na naszych pięknych lampach? Kto pójdzie dalej i przemaluje ściany lub zdecyduje się na nową tapetę lub dywan?

Zachęcam do zabawy kolorem i odnalezienie swojego Koloru 2018.