Instytut Pantone ogłosił listę najmodniejszych kolorów na 2018 rok. Pantone to skala kolorów określona przez firmę Pantone Inc. z Jersey w USA działającej w branży poligraficznej. Od roku 2000 wydaje ona listę kilkunastu kolorów będących wyrocznią dla projektantów i designerów. Lista ta tworzona jest na podstawie badań preferencji konsumentów. W tym roku raport powstał specjalnie na London Fashion Weeck 2018 i zawiera 12 kolorów oraz 4 klasyczne barwy, które zawładną rynkiem.

O Pantone pamięta nie tylko branża modowa, ale również wnętrzarska. Dla nas także ważny jest dobór odpowiednich barw w tworzonych wnętrzach. Zamiast sukienek mamy tapicerki na meblach, zasłony, poduchy, dywany, tapety, abażury, lampy. Wszystko musi mieć jakiś kolor. Ale jaki? W najbliższym sezonie taki:

 1. Meadowlark - żółty,
 2. Cherry Tomato - pomidorowa czerwień,
 3. Litle Boy Blue - czysty błękit nieba
 4. Chili Oil - ziemisty brąz bazujący na czerwieni
 5. Pink Lavender - romantyczny lawendowy róż,
 6. Blooming Dahlia - ciepły, brzoskwiniowy kolor,
 7. Arcadia - chłodna, przejrzysta zieleń
 8. Ultra Violet - mocny fiolet,
 9. Emperador - głęboka czekolada
 10. Almost Mauve - pastelowy, jaśniutki róż,
 11. Spring Crocus - ostry, jasny fiolet z domieszką fuksji
 12. Lime Punch - mocna, jaskrawa limonka.

W palecie bazowej znajdziemy natomiast:

 1. Sailor Blue - klasyczny granat,
 2. Harbor Mist - jasna szarość,
 3. Warm Sand - piaskowy beż i
 4. Coconut Milk - kremowa biel.

Nie wiem jak do Was, ale do mnie, jak zwykle najlepiej przemawiają klasyki i stonowane barwy. W paletę bazową mogłabym się ubrać od razu i mój dom również. Jednak przełamanie ich własnymi ostrzejszymi tonami też jest dobrym pomysłem.

Czy zauważyłyście, że większość z nich doskonale skomponuje się z dodatkiem złota, które nie śmiało próbuje zastąpić od lat panujący chrom? Który z nich, by nie wygrał tej wojny, stworzy wspaniały duet.

Najmodniejsze kolory 2018 według Pantone
Najmodniejsze kolory 2018 według Pantone (Źródło: milanstyleguide.com)

Nasza kolekcja na przyszły rok została zaplanowana już na początku 2017 roku, a zatem na długo przed ogłoszeniem wyroku Pantone i co ciekawe, nasze wybory pokrywają się. Powyżej mała podpowiedź.

A jaki kolor stał się Waszym faworytem? Jaki kolor będą miały wszystkie poduszki, świeczki czy serwetki na stole w przyszłym roku? Drogie Panie, wymieniamy abażury na naszych pięknych lampach? Kto pójdzie dalej i przemaluje ściany lub zdecyduje się na nową tapetę lub dywan?

Zachęcam do zabawy kolorem i odnalezienie swojego Koloru 2018.