Kwestia dobrania odpowiedniego dywanu do wnętrza to pozornie bardzo proste zadanie, a tak na prawdę to bardzo ważny proces w całej aranżacji domu lub mieszkania. W dzisiejszym wpisie dowiecie się jak dobrać idealny dywan do wnętrza. Co oznacza odpowiedni rozmiar, kształt i kolor. Czy rzeczywiście jest on tak ważnym elementem wystroju wnetrza, czy tylko szybkim sposobem na metamorfozę ? Zapraszamy do przeczytania i zainspirowania się na nadchodzącą wiosnę.

Wybór odpowiedniego modelu dywanu, w szczególności dywanu glamour to tak naprawdę tylko z pozoru prosta rzecz. Jak się okazuje, nie wystarczy tylko położyć go na podłodze i już. Warto zadbać, aby był odpowiednio dobrany do danego typu pomieszczenia a przede wszystkim do naszych potrzeb. Dywan tak na prawdę to element nie tylko czysto dekoracyjny, ale także doskonały dodatek, który nadaje przytulności i komfortu w naszym wnętrzu.

Oto lista naszych wskazówek, jak idealnie dobrać dywan do wnętrza:

  • KSZTAŁT I ROZMIAR

Dobierając odpowiedni dywan do naszego wnętrza, warto zastanowić się po pierwsze, w jakim znajdzie się pomieszczeniu, a po drugie, jaki jest jego cel w danym wnętrzu. Jeżeli chcemy nim podzielić przestrzeń na strefy, warto wybrać kilka mniejszych modeli, aby wyraźnie odznaczały strefy w naszym wnętrzu. Ważne jest też to, aby dywanem nie zakryć całej podłogi, wówczas nasz dywan straci funkcję dywanu dekoracyjnego, stanie się za to pokryciem podłogi, które zginie na tle całego wnętrza.

Jak to zrobić ?

Salon

Dywany w salonie powinny być dobrane głównie pod względem wielkości pomieszczenia. Bardzo ważne jest to, aby w przypadku większego dywanu, jego krawędzi nie dochodziły do ścian, ważne jest zachowanie odległości ok. 1 metra, aby zachować schludny i estetyczny wygląd. W mniejszych salonowych wnętrzach, warto zdecydować się na mniejszy dywan, pozwoli to stworzyć optycznie większe wnętrze. Polecamy szczególnie dywany glamour do salonu, oraz dywany w stylu hampton, które stworzą niezwykłą aranżację.

 

     schemat dywanu w salonie

  salon w stylu modern classic

Jadalnia

W jadalni bardzo istotną rzeczą jest dobranie dywanu pod względem wielkości stołu. Są trzy sposoby na komfortowe ułożenie dywanu pod względem krzeseł. Należy także pamiętać, że w przypadku małych jadalni, lub części jadalnianej w salonie, nie należy stosować dywanu, gdyż dodatkowo pomniejszy przestrzeń. Dywan w jadalni powinien być większy niż stół oraz ustawione wokół niego krzesła, w taki sposób, aby podczas ich przesuwania nie haczyć o jego rogi. Zaoszczędzimy tym sobie ciągłego poprawiania dywanu.

           schemat jadalnia

jadalnia w stylu nowojorskim

 

Sypialnia

Dywany glamour do sypialni pełnią w zasadzie jedną i najważniejszą funkcję, ułatwiają nam poranne wstawanie szczególnie na zimną podłogę. W dużych sypialniach dywan powinien być ułożony pod łóżkiem oraz lekko wystawać poza szafki. W przypadku mniejszych najbezpieczniejsze jest zrezygnowanie z dywanu, alternatywnie ułożenie dwóch małych dywanów po dwóch stronach łóżka.

  schemat dywanu w sypialni

  

  • KOLOR

Kolor dywanu jaki wybierzemy do naszego wnętrza, powinien być dobrany tak, aby pasował odcieniem lub nawiązywał do kolorów które już znalazły się w danym wnętrzu. Warto także wziąc pod uwagę kolor podłogi, w taki sposób aby dywan i podłoga nie tworzyły niechcianego kontrastu. Bardzo istotną kwestią jest też odpowiedni dobór pod względem przestronności pomieszczenia. Jasne dywany sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przestronne i jasne. Ciemny kolor dywanu, sprawi zaś że pomieszczenie zostanie optycznie pomniejszone. Dywany we wzory idealnie odnajdą się we wnętrzach, w których panuje jednolita kolorystyka, nie ma w nich zbyt wielu dekoracji i ozdobników. Ułożenie dywanu z printem lub wzorem w bardzo wzorzystym i dekoracyjnym pomieszczeniu, może stworzyć przestrzeń na granicy kiczu. 

 

   sypialnia w stylu glamour

 

 

 kolory dywanow