Kinkiety to lampy, mocowane na ścianie. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się jak pielęgnować i czyścić kinkiety, a także abażury. Każdy chce, aby meble i dodatki służyły nam jak najdłużej. Warto więc odpowiednio o nie zadbać, tym bardziej że pielęgnowanie powierzchni chromowanych, jak i niklowanych, wymaga systematyczności. Niezwykle istotny jest dobór odpowiednich środków chemicznych. Odkurzając i polerując lampy, warto przestrzegać kilku zasad.
Krok po kroku czyścimy kinkiet.
- Odcinamy dopływ prądu
Na początku warto zadbać o Swoje bezpieczeństwo. Odcinamy dopływ prądu. Jeśli nasz kinkiet jest modelem z wtyczką do prądu, wyciągamy ją z kontaktu. Jeżeli jest to kinkiet mocowany bezpośrednio do puszki, wyłączamy dany bezpiecznik. Następnie zabieramy się za rozkręcenie go, jeśli jest modelem składającym się z kilku elementów lub posiada abażur.
2. Wycieramy kurz
Warstwa kurzu nie wpływa zbyt korzystnie na wygląd całej lampy, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przy pomocy bawełnianej ściereczki ściągnąć warstwę kurzu. W łazience czy kuchni możemy mieć z tym większy problem, ponieważ kurz przykleja się do powierzchni metalowych. Polecamy więc regularnie omiatać kinkiet szmatką lub specjalną miotełką).
3. Myjemy go
Po rozkręceniu i usunięciu kurzu przystępujemy do mycia. Najlepiej robić to przy pomocy specjalistycznego środka do danych powierzchni-chromowanych, niklowanych lub stalowych. Trzeba pamiętać, aby najpierw zrobić próbę na małej niewidocznej powierzchni. Gdyż nieodpowiednio dobrany płyn, lub zbyt duża jego ilość, może uszkodzić powierzchnię kinkietu. W tym wypadku bardzo istotna jest dokładność, aby uzyskać znakomite efekty naszej pracy.
4. Polerujemy
Pozbycie się jakiejkolwiek nawet najmniejszej smugi jest bardzo ważnym procesem właściwego i efektywnego czyszczenia. Jeśli nasz kinkiet ma błyszczące wykończenie, mogą pozostać na nim brzydkie zacieki. W takich przypadkach całą powierzchnię należy wytrzeć do sucha za pomocą bawełnianej ściereczki.
5. Czyścimy abażur
Aby idealnie wyczyścić abażur, który tworzy komplet z naszym kinkietem, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału został wykonany. Czy jest to tkanina, skóra, tworzywo sztuczne, a może naturalne materiały jak wiklina. Warto pamiętać, że czyszczenie każdego abażura powinno odbywać się bardzo delikatnie, by nie doszło do jego uszkodzeń.
- abażur z tkaniny lub skóry — czyścimy go okrężnymi ruchami, za pomocą suchej bawełnianej szmatki
- abażur z tworzywa sztucznego — możemy go myć za pomocą wody z odpowiednim detergentem. Po wyczyszczeniu należy wytrzeć go szmatką do sucha.
- abażur wiklinowy — do czyszczenia potrzebujemy wodę z sodą oczyszczoną. Takim roztworem możemy przecierać abażur przy pomocy szmatki bądź delikatnej szczoteczki.
- abażur papierowy — bardzo delikatnie przecieramy go lekko wilgotną szmatką, tak aby nie dopuścić do przemoczenia papierowego abażuru.
6. Czyścimy żarówkę
Aby zrobić to bezpiecznie i nie uszkodzić kinkietu wykręcamy żarówkę, następnie przecieramy go wilgotną ściereczką, później wycieramy ją do sucha. W przypadku żarówek należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu ich. Zakurzona żarówka może znacznie zmniejszyć natężenie światła.
Pamiętajmy ! Aby czyścić tylko zimne żarówki !
Regularność w czyszczeniu kinkietów jest szczególnie ważna. Twój dom rozbłyśnie wyjątkowym blaskiem, jeśli regularnie będziesz dbać o jego czystość i idealną kondycję elementów jego wyposażenia.