Kinkiety to lampy, mocowane na ścianie. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się jak pielęgnować i czyścić kinkiety, a także abażury. Każdy chce, aby meble i dodatki służyły nam jak najdłużej. Warto więc odpowiednio o nie zadbać, tym bardziej że pielęgnowanie powierzchni chromowanych, jak i niklowanych, wymaga systematyczności. Niezwykle istotny jest dobór odpowiednich środków chemicznych. Odkurzając i polerując lampy, warto przestrzegać kilku zasad.

 

Krok po kroku czyścimy kinkiet.

  1. Odcinamy dopływ prądu

Na początku warto zadbać o Swoje bezpieczeństwo. Odcinamy dopływ prądu. Jeśli nasz kinkiet jest modelem z wtyczką do prądu, wyciągamy ją z kontaktu. Jeżeli jest to kinkiet mocowany bezpośrednio do puszki, wyłączamy dany bezpiecznik. Następnie zabieramy się za rozkręcenie go, jeśli jest modelem składającym się z kilku elementów lub posiada abażur.

 

kinkiet glamour

 

2. Wycieramy kurz

Warstwa kurzu nie wpływa zbyt korzystnie na wygląd całej lampy, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przy pomocy bawełnianej ściereczki ściągnąć warstwę kurzu. W łazience czy kuchni możemy mieć z tym większy problem, ponieważ kurz przykleja się do powierzchni metalowych. Polecamy więc regularnie omiatać kinkiet szmatką lub specjalną miotełką).

 

kinkiet hamptons

     

3. Myjemy go

Po rozkręceniu i usunięciu kurzu przystępujemy do mycia. Najlepiej robić to przy pomocy specjalistycznego środka do danych powierzchni-chromowanych, niklowanych lub stalowych. Trzeba pamiętać, aby najpierw zrobić próbę na małej niewidocznej powierzchni. Gdyż nieodpowiednio dobrany płyn, lub zbyt duża jego ilość, może uszkodzić powierzchnię kinkietu. W tym wypadku bardzo istotna jest dokładność, aby uzyskać znakomite efekty naszej pracy.

 

kinkiet klasyczny

 

     

4. Polerujemy

Pozbycie się jakiejkolwiek nawet najmniejszej smugi jest bardzo ważnym procesem właściwego i efektywnego czyszczenia. Jeśli nasz kinkiet ma błyszczące wykończenie, mogą pozostać na nim brzydkie zacieki. W takich przypadkach całą powierzchnię należy wytrzeć do sucha za pomocą bawełnianej ściereczki.

 

kinkiet nowojorski

 

5. Czyścimy abażur

Aby idealnie wyczyścić abażur, który tworzy komplet z naszym kinkietem, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału został wykonany. Czy jest to tkanina, skóra, tworzywo sztuczne, a może naturalne materiały jak wiklina. Warto pamiętać, że czyszczenie każdego abażura powinno odbywać się bardzo delikatnie, by nie doszło do jego uszkodzeń.

  • abażur z tkaniny lub skóry — czyścimy go okrężnymi ruchami, za pomocą suchej bawełnianej szmatki
  • abażur z tworzywa sztucznego — możemy go myć za pomocą wody z odpowiednim detergentem. Po wyczyszczeniu należy wytrzeć go szmatką do sucha.
  • abażur wiklinowy — do czyszczenia potrzebujemy wodę z sodą oczyszczoną. Takim roztworem możemy przecierać abażur przy pomocy szmatki bądź delikatnej szczoteczki.
  • abażur papierowy — bardzo delikatnie przecieramy go lekko wilgotną szmatką, tak aby nie dopuścić do przemoczenia papierowego abażuru.

 

aranzacja kinkietu ERIC

   

6. Czyścimy żarówkę

Aby zrobić to bezpiecznie i nie uszkodzić kinkietu wykręcamy żarówkę, następnie przecieramy go wilgotną ściereczką, później wycieramy ją do sucha. W przypadku żarówek należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu ich. Zakurzona żarówka może znacznie zmniejszyć natężenie światła.

 

kinkiety srebrne w stylu glamour

 

Pamiętajmy ! Aby czyścić tylko zimne żarówki !

Regularność w czyszczeniu kinkietów jest szczególnie ważna. Twój dom rozbłyśnie wyjątkowym blaskiem, jeśli regularnie będziesz dbać o jego czystość i idealną kondycję elementów jego wyposażenia.