Oświetlenie w sypialni to jeden z najważniejszych elementów aranżacji tego pomieszczenia. Oczywiście jako pierwsze jest łóżko, natomiast kolejne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Praktyczne, stylowe, nastrojowe, minimalistyczne. Takie może być także Wasze oświetlenie przy łóżku. Ale... no właśnie, jaki rodzaj lampy będzie najodpowiedniejszy ? Lampa sufitowa ? Lampa stołowa nocna ? Kinkiet ? Co wybrać? Oto nasze wskazówki, dotyczące oświetlenia przy łóżku !

Lampki nocne przy łóżku — najczęstszy wybór

W sypialniach przy łóżku najczęściej Swoje zastosowanie znajdują lampy nocne. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo praktyczne. Posłużą nam zarówno wieczorem, podczas przygotowywania się do snu, jak i o poranku. Co najważniejsze, jest to najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy zaświecić światło w nocy.

Lampy nocne to zazwyczaj połączenie podstawy oraz abażuru. Podstawy, są to zazwyczaj bardzo oryginalne dekoracje w przeróżnych stylach, które mają nie tylko ciekawe kształty, ale także kolory, wzory. Dzięki takiej oryginalnej podstawie możemy podkreślić charakter i styl całego wnętrza.

 

krysztalowa lampa nocna do sypialni

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lampy nocnej ?

Jedną z najbardziej istotnych kwestii dotyczących lamp nocnych jest dobór odpowiedniej żarówki, najlepiej o delikatnym natężeniu światła. Warto także pamiętać, że abażur dodatkowo stłumi światło, oraz je rozproszy.

Lampy wiszące nad łóżkiem — designerski rodzaj oświetlenia

Lampy wiszące sufitowe oraz żyrandole, to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych lampek nocnych. Jest to jeden z najchętniej wybieranych opcji oświetlenia przy łóżku, szczególnie w nowo budowanych domach, czy podczas kapitalnych remontów. Zawieszone po obu stronach łóżka, tworzą ciekawą aranżację, a co najważniejsze wyglądają fenomenalnie w nowoczesnych aranżacjach. Kupując oświetlenie nad łóżko, wybierzmy małe modele, ponieważ duże okazałe lampy wiszące mogą nas przytłoczyć. Co więcej, stworzy wówczas centralne oświetlenie, co nie do końca jest naszym celem. Zwróćmy też uwagę na jego design. Dlaczego ? Lampa wisząca nad łóżkiem ma być przede wszystkim oryginalną dekoracją.

 

krysztalowe lampy wiszace nad lozko do sypialni

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lampy wiszącej ?

Kupując lampę wiszącą nad łóżko, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na jej wielkość. Powinien być to niewielki zwis, o niezbyt dużej średnicy, wówczas możemy skomponować dwie lub trzy takie lampy. Takie lampy powinny być zawieszone dosyć nisko, to znaczy ok. 50 cm nad łóżkiem.

Kinkiet nad łóżko — oryginalne rozwiązanie

Kinkiety przy łóżku, to oświetlenie punktowe. Jest to także, doskonałe rozwiązanie na oświetlenie dla miłośników wieczornej lektury przed snem. Taki rodzaj oświetlenia jest przede wszystkim bardzo praktyczny, a co najistotniejsze — zdrowy. Czytanie przy tradycyjnej lampce nocnej może zmęczyć nie tylko nas, ale także nasz wzrok. Kinkiety doskonale sprawdzają się w małych sypialniach, gdzie nie mamy miejsca na ustawienie szafki, na której ustawimy lampę nocną. Jest to także dosyć ciekawe rozwiązanie na szybką metamorfozę naszego wnętrza, ponieważ w przypadku większości kinkietów, możemy go po prostu zawiesić na ścianę z wolno pozostającym kablem z włącznikiem. Wybierając kinkiet, możemy dostosować kąt padania światła do naszych potrzeb, czy skierować kąt jego padania centralnie na strony.

 

kinkiety nad lozkiem w sypialni

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kinkietu ?

Ważne jest, aby włącznik był w zasięgu naszej ręki, dzięki czemu nie będziemy musieli wstawac, aby zgasić światło. Istotna jest także wysokość, na jakiej go zamontujemy. Zalecamy umieścić go na wysokości ok. 75 cm.