Czy wiecie, że najdokładniejszym zegarem na świecie jest zegar atomowy znajdujący się w Wielkiej Brytanii? Jest to jeden z sześciu zegarów atomowych, jakie istnieją. Zegar spóźnia się o 1 sekundę raz na 138 milionów lat! To się nazywa mieć wyczucie czasu!  Zegary - to przede wszystkim bardzo ważny przedmiot w życiu codziennym. W każdym domu, znajdujemy chociaż jeden zegar, niezależnie czy to w kuchni, salonie nad kominkiem, sypialni, czy salonie.

 

Kształt zegara - czy jest ważny ?

Kształt zegara, wpływa na jego postrzeganie czy styl. Tradycyjnym i najczęściej spotykanym kształtem, jest oczywiście klasyczna okrągła tarcza z rzymskimi lub arabskimi cyframi - które charakteruzyją się nie tylko ponadczasowością, ale przede wszystkim są wyraźne i wszystkim znane na całym świecie. Mniej używanym, choć także znanym kształtem są zegary prostokątne lub kwadratowe, które zdecydowanie bardziej pasują do nowoczesnych aranżacji, gdzie głównymi cechami jest prostota i elegancja. 

 

aranzacja klasyczna z zegarami

 

Kolorystyka i materiały z których stworzono zegar

W przypadku każdego zegara, mamy do czynienia z rodzajami materiału z jakiego został wyprodukowany oraz jego kolorystyką. Najbardziej znanymi i podstawowymi kolorami, jeżeli chodzi o tarcze, jest oczywiście biel i czerń - co jest bezpiecznym i najlepszym rozwiązaniem, biorąc po uwagę ich przejrzystość. Takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w klasycznych wnętrzach, wnętrzach hamptons czy nowojorskich. Jeżeli natomiast chcemy, aby nasz zegar był nieco bardziej nowoczesny, warto wówczas wybrać zegar ze srebrną, lustrzaną lub czarną tarczą. W takim wypadku powinniśmy jedynie zwrócić uwagę na wskazówki, aby wyraźnie kontrastowały z tarczą zegara. 

 

zegar nowoczesny w stylu hamptons

 

Wielkość zegara - jako jedna z najistotniejszych kwestii

Wielkość zegara we wnętrzach, to bardziej istotna kwestia niż nam się wydaje. Zbyt mały rozmiar w ogromnej przestrzeni może się zgubić. Wyobraźmy sobie ogromną ścianę o powierzchni ok 20 m2 i malutki zegar ścienny o średnicy 20 cm. Prawda, że wygląda groteskowo ? Niestety działa to także w drugą stronę. Z rozmiarem zegara nie można przesadzić. To znaczy niewielka kawalerka, nie jest najlepszym miejscem dla zegara o średnicy 100 cm lub więcej. Wówczas możemy poczuć się trochę jak u zegarmistrza !

 

zegar nowoczesny

 

Zegar dopasowany do stylu wnętrza. 

Każdy zegar wygląda po stokroć lepiej we wnętrzu, jeśli charakter wnętrza współgra ze stylem zegara. Nie jest dobrze, gdy gryzą się pod względem stylu. Nikt z nas przecież, nie wyobraża sobie nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza z zegarem z kukułką ! Byłoby to zdecydowane faux pas pod każdym aranżacyjnym względem !

 

zegar nowoczesny w stylu glamour