Aranżacja sypialni to nie tylko łóżko, tekstylia i oświetlenie. Warto pamiętać o innych elementach, które mogą jednocześnie dobrze wyglądać i podwyższać komfort wypoczynku. Dziś dowiesz się, dlaczego nocny stolik jest istotny oraz jak wybrać szafkę nocną idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Poznaj nasze pomysły na stolik nocny, zainspiruj się i zainwestuj w idealny mebel, który posłuży ci przez długie lata oraz przyda się kożdego poranka. 

Jaki stolik nocny wybrać?

Dostępne w katalogach i Internecie projekty wnętrz proponują nieskończoną ilość atrakcyjnych rozwiązań. Najważniejsze jednak to wybrać stolik nocny, który spełni Twoje oczekiwania, będzie funkcjonalny i wpasuje się w styl Twojej sypialni.

Jeżeli szukasz dobrego mebla, który na długo zachowa nienaganny wygląd, nie oszczędzaj. Zainwestuj w wysoką jakość, wytrzymałe surowce odpornych na czyszczenie oraz ewentualne uszkodzenia mechaniczne.
Miej na uwadze, że nocny stolik, a w szczególności jego blat, będzie często używany. W końcu to na nim odkłada się szklanki, okulary oraz tłuste kremy.

 

sypialnia w stylu glamour stolik nocny

 

Stolik nocny – najważniejsze zalety

Być może uwielbiasz poczytać książkę przed zaśnięciem albo lubisz mieć szklankę wody zawsze pod ręką. Niezależnie od tego, jakie masz nawyki, na pewno udając się na zasłużony odpoczynek, chcesz mieć coś pod ręką. Tu zaczyna się rola nocnego stolika, na którym możesz odłożyć przedmioty używane przed zamknięciem albo po otwarciu powiek.
Praktyczna funkcja to jedno, ale wyobraź sobie idealną sypialnię lub zajrzyj do gotowych aranżacji – w przeważającej ilości przypadków obok łóżka znajduje się stolik nocny lub mała szafka. Dlaczego tak jest? Dlatego, że prezentuje się to wyjątkowo dobrze i dodaje wnętrzu elegancji.

Nocny stolik tworzy również fundament pod kolejne rozwiązania dekoracyjne, np. oryginalną lampkę, finezyjną figurkę lub praktyczny stojak na chusteczki higieniczne.
Nocny stolik powinien zatem pojawić się przy łóżku ze względu na cechy, jakimi są:

  • urozmaicenie wnętrza,
  • podwyższenie komfortu wypoczynku,
  • zwiększenie pola do tworzenia dekoracji.

Pomysł na stolik nocny

Niezależnie od tego, czy wybierzesz stolik nocny, czy szafkę, najpierw zmierz przestrzeń obok łóżka. Potrzebne Ci będą nie tylko szerokość i głębokość, ale również wysokość. Stolik nocny może być nieco niższy lub wyższy od łóżka, decyzja należy do Ciebie.

 

sypialnia z lozkiem classic blue

 

Niektóre aranżacje wnętrz proponują konkretny model stolika nocnego dopasowany do reszty wystroju, nie musisz jednak kopiować gotowych stylów. Zastanów się, jaki surowiec najlepiej sprawdzi się w Twojej sypialni – naturalne drewno, elegancka stal szlachetna czy prosta stal nierdzewna? Kolejna kwestia to kształt blatu.Prostokątny czy okrągły?

Dostępne stoliki nocne cechują się różnorodnymi podstawami. Pomyśl, czy zależy ci na umieszczeniu czegoś, np. kosza na gazety pod blatem, czy wolisz efektowne nogi?
Sam blat także stanowi element dekoracyjny. Możesz wybrać gotowy projekt albo okleić lub przykryć stolik według uznania. Pomysły na stolik nocny są zatem nieograniczone – spisz odpowiedzi na zadane wyżej pytania i stwórz bazę, dzięki której wybierzesz mebel idealny!

 

Pomysł na szafki nocne

Szafka wcale nie musi być prostopadłościanem – może być stworzona na podstawie koła. W tym przypadku najważniejsze jest przechowywanie. Z założenia szafki nocne mają półki lub szuflady. W zależności od tego, co chcesz składować przy łóżku, dobierz odpowiedni rodzaj.

 

stolik nocny do sypialni nowoczesnje

 

Pomysł na szafki nocne sprawdzi się u osób, które lubią mieć pod ręką niewielkie przedmioty, takie jak zakładki do książek, okulary, chusteczki, kremy itp. Podobnie jak w przypadku stolika nocnego, tak i tutaj niezbędne są wymiary dostępnej przestrzeni.

Dobra szafka musi być trwała. Po kilku użyciach szuflady nie mogą się zacinać, a zawiasy w drzwiczkach wypadać. Warto więc zwrócić uwagę na materiał, z którego mebel został wykonany. Dodatkowo można kierować się zasadą, aby stolik nocny był tego samego surowca, z którego jest łóżko – tworzy to elegancką kompozycję i cieszy oko. A może lubisz kontrasty? Zabaw się wówczas materiałami i stylami.
Stolik nocny – funkcjonalność

Czy to szafka, czy stolik nocny – wysokość ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności wybranego mebla. Blat nie powinien być za wysoko. Wiele osób chce mieć powierzchnię do przechowywania na wysokości łokcia – takie rozwiązanie jest ergonomiczne i bardzo komfortowe.

Warto przemyśleć także teksturę blatu. Pofałdowana lub chropowata będzie zbierała kurz w zakamarkach, a czyszczenie okaże się utrudnione. Podobnie sprawa wygląda w przypadku obić tekstylnych. Jeżeli nie można ich zdjąć do prania, należy dowiedzieć się jak inaczej je pielęgnować.

 

szafka nocna do sypialni

 

Co wpływa na funkcjonalność szafki lub stolika nocnego?

  • Wysokość;
  • Tekstura blatu;
  • Powierzchnia przechowywania;
  • Umiejscowienie.

Wybierz stolik nocny idealny dla siebie

Czas zebrać najważniejsze wytyczne, którymi należy się kierować podczas wyboru mebla stojącego przy łóżku. Po pierwsze, zdecyduj, czy wolisz stolik nocny, czy szafkę. Następnie zmierz docelową powierzchnię i wysokość łóżka oraz wybierz odpowiadający Ci styl – dobierz kolor oraz surowiec, z którego ma być stworzony mebel. Postaw na funkcjonalność, jakość wykonania i charakter odpowiadający Tobie i Twojemu wnętrzu. Wybierz mebel idealny i ciesz się stylem i komfortem.

 

Adachi