Oświetlenie odpowiada za nastrój, jaki panuje w danym pomieszczeniu oraz jego funkcjonalność. Mała łazienka jest nie lada wyzwaniem aranżacyjnym, ale istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym stanie się ona optycznie większa i jednocześnie przytulna. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zaplanować oświetlenie w małej łazience, na jakie modele lamp postawić, oraz jakie światło będzie najodpowiedniejsze w tym wnętrzu.

Jakie oświetlenie w malej łazience?

Sprawa może wydawać się oczywista – pomieszczenie jest niewielkie, wystarczy zatem jedna żarówka zawieszona na suficie, najlepiej na samym środku. Nic bardziej mylnego! Oświetlenie do małej łazienki to kwestia logistyczna, wymagająca dobrego planu.

 

lazienka w Stylu nowojorskim 2

 

Oświetlenie małej łazienki powinno:

  • być w chłodnej tonacji,
  • pochodzić z różnych źródeł,
  • być dostosowane do różnych potrzeb,
  • optycznie powiększać pomieszczenie,
  • tworzyć wrażenie schludnego i czystego pomieszczenia.


Dziś dowiesz się, w jaki sposób możesz uzyskać ten efekt w swoim domu oraz jakie oświetlenie w małej łazience sprawi, że codzienna toaleta stanie się przyjemnym rytuałem.

Światło ciepłe czy zimne do łazienki?

Mogłoby się wydawać, że ciepłe, żółte światło jest najprzyjemniejsze i to właśnie ono powinno zdominować łazienkę. Okazuje się jednak, że chłodne oświetlenie w małej łazience to znacznie lepszy wybór. Dzieje się tak, ponieważ zimne tony optycznie powiększają pomieszczenie, ciepłe zaś – zmniejszają.

 

lazienka w stylu nowoczesnym

 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że chłodne światło wpływa na poczucie czystości. Białe oświetlenie sprawia, że wnętrze wydaje się schludne i zorganizowane, co w łazience ma ogromne znaczenie.
Oświetlenie w małej łazience powinno być dyskretne. Lepiej zrezygnować z dużych i ciemnych kinkietów na rzecz punktowych, ledwie zauważalnych plafonów. Plafony są płaskie, dlatego nie zabierają i tak skąpej przestrzeni.
Jeżeli jednak chcesz mieć klosz w małej łazience, koniecznie wybierz jasny, najlepiej beżowy albo biały. Jasne kolory nie pochłaniają tak dużo światła, jak te ciemne, co sprawia, że pomieszczenie wygląda przestronnie i świeżo.

Jak oświetlić małą łazienkę?

Barwa to jedno, ale nie bez znaczenia pozostaje odpowiednie rozstawienie źródeł światła. Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience w taki sposób, aby stała się przytulnym i funkcjonalnym pomieszczeniem?
Przede wszystkim główne światło powinno padać z góry. Oświetlenie sufitowe w małej łazience to najlepszy krok do optycznego powiększenia przestrzeni. Architekci wnętrz rekomendują zastosowanie plafonów lub spotów. Są dyskretne, nie pochłaniają światła i dobrze doświetlają.

 

lazienka w stylu modern

 

Istotna kwestia to oświetlenie lustra. W małej łazience lustro i światło mogą stworzyć niebagatelne wrażenie głębi. Ponadto prawidłowe rozmieszczenie lamp przy lustrze gwarantuje wyższy komfort robienia makijażu, układania włosów i przeprowadzania innych, codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Oświetlenie lustra w małej łazience powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego – dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić, jak nasz wygląd zaprezentuje się poza domem.

 

 

Relaksujące oświetlenie małej łazienki

Specjaliści od wystroju wnętrz podają kilka praktycznych wskazówek dotyczących funkcjonalnego oświetlenia małej łazienki. Wspomniane wyżej plafony i spoty to fundament, warto jednak zainwestować również w coś, co pozwoli nam się odprężyć po całym dniu.

 

lazienka w stylu skandynawskim

 

Świece są niezastąpionym elementem dekoracyjnym, dzięki któremu można uzyskać niepowtarzalną, intymną i spokojną atmosferę. W małej łazience wystarczy dosłownie jedna duża świeca zapachowa znajdująca się w eleganckim świeczniku. Ustawiona naprzeciwko lustra skutecznie oświetli całe pomieszczenie, które wystarczy np. podczas kąpieli.

Innym zabiegiem z użyciem świec, jest poustawianie kilku małych świeczek, tzw. podgrzewaczy w różnych miejscach. Dobre oświetlenie małej łazienki można uzyskać, stawiając niewielkie świeczki na brzegu wanny, komodzie lub na półkach.

 

lampion w stylu skandynawskim

 

Mała łazienka – oświetlenie ścienne

Nie zawsze potrzebujesz mocnego i wyraźnego oświetlenia w małej łazience. Podczas wieczornej toalety warto włączyć przyjemne, spokojne światło, które uspokoi i wyciszy umysł przed snem. W tym celu dobrze jest zainstalować tzw. oświetlenie ścienne, nieco bardziej stonowane od sufitowego.

Bardzo dobrze sprawdzają się szare kinkiety, które przepuszczają dużo światła, jednak mniej od tych w białym kolorze. Sprawia to, że pomieszczenie jest oświetlone, ale w dyskretny sposób. Takie rozwiązanie jest odpowiednie również rano, zanim oczy na dobre przywykną do mocnego oświetlenia w łazience.

 

lazienka wS tylu glamour

 

Ledowe taśmy umieszczone przy podłodze albo suficie stanowią doskonałą alternatywę mocnego oświetlenia nocą, np. kiedy przebudzimy się za potrzebą. Emitują one delikatną poświatę, która nie drażni oczu przyzwyczajonych do ciemności.

Stylowe oświetlenie małej łazienki

Prawdopodobnie twoja łazienka została urządzona w konkretnym stylu i chciałbyś, aby jej oświetlenie go dopełniało. Nowoczesne pomieszczenia zwykle obfitują w stalowe i proste, ale jednocześnie eleganckie elementy. W sklepach można znaleźć wiele minimalistycznych kinkietów, także w jasnych odcieniach.

Styl glamour kojarzy się ze splendorem i bogactwem. Poszukaj zatem świeczników lub kinkietów wyglądających jak stworzone z kryształów lub takich z pozłacanymi częściami. Nadadzą one niepowtarzalnego wystroju i wspaniale będą odbijać oświetlenie w małej łazience.

 

lazienka w stylu nowojorskim

 


Skandynawska praktyczna prostota kojarzy się z drewnem. W takim pomieszczeniu sprawdzą się wiklinowe koszyczki w roli świeczników lub białe i pastelowe klosze o zaokrąglonym kształcie.
Zadbaj o funkcjonalność i styl i ciesz się idealnym oświetleniem Twojej łazienki.

 

lazienka w stylu boho