Planując oświetlenie w Swoim domu, musimy pamiętać o bardzo ważnje rzeczy. Lampa wisząca nie musi koniecznie znajdować się w centralnej części pomieszczenia. Możemy ją powiesić nad stołem, nad sofą, nad wyspą kuchenną, czy w rogu pomieszczenia doświetlając dowolny element aranżacji. W dzisiejszym wpisie, skupimy się nad doborem żyrandola nad stół tak, aby spełniał funkcję zarówno dekoracyjne jak i praktyczne. Zapraszamy do lektury.

 Czytając ten wpis, zapewne masz już Swój wymarzony stół nad który poszukujesz idealnego oświetlenia, lub jesteś na etapie wyboru wyjątkowych i bardzo efektownych elementów wyposażenia jadalni. Zarówno stół, jak i żyrandol nad nim wiszący, powinny być wisienką na torcie, ponieważ każdy z tych elementów ma za zadanie przyciągać naszą uwagę. 

Jak dobrać żyrandol nad stół ?

  • FUNKCJONALNOŚĆ

Pierwszą kwestią nad którą warto się pochylić, jest określenie stylu lampy której potrzebujemy. Ważna jest także temperatura światła, czy wolimy ciepłe czy zimne światło, a także czy lampa powinna mieć funkcję ściemniania światła. Możemy także zastanowić się nad podzieleniem żarówek jeżeli będzie to wieloramienna lampa, na przykład w taki sposób by móc zapalić tylko część żarówek. Jeżeli chodzi zaś o kwestię samego stylu lub designu lampy, musimy pamiętać że nie może być to ciężka, bardzo narzucająca się ozdoba. Nie może także męczyć naszych oczu, ani zwracać na siebie zbyt bardzo uwagę, ponieważ lampa wisząca powinna współgrać ze stołem, a nie odwracać od niego uwagę. 

  • WYSOKOŚĆ

Wysokość na której zawiśnie lampa sufotiwa nad stołem, to najważniejsza kwestia. Po pierwsze dlatego, że ozdoby lampy nie powinny dotykać ani stołu, ani naszych głów, a z drugiej strony nie powinna wisieć też zbytnio wysoko. W tej kwestii ważny jest oczywiście rozmiar stołu, a także wysokość wnętrza. Zalecaną wysokością jest ok. 60-70 cm nad stołem. 

lampa wiszaca nad stolem 1

zyrandol krysztalowy do jadalni

 

W temacie wyboru odpowiedniego żyrandola nad stół, powinniśmy wziąć pod uwagę także kształt stołu. Lampa o takim samym kształcie klosza, abażuru lub części dekoracyjnej jak stół sprawi, że nasze wnętrze stanie się harmonijne i spójne 1:1. 

 KSZTAŁT STOŁU  KSZTAŁT ŻYRANDOLA
 stol prostokatny grafika  zyrandol krysztalowy nad stol
 stol kwadratowy grafika  RH 10115 lampa wisząca do salonu w stylu glamour2
 stol owalny grafika  RH 09105 lampa wiszaca do salonu w stylu nowojorskim
 stol okragly grafika  RH 10109 nowoczesna lampa wiszaca do salonu6
 

W zależności od długości stołu w przypadku stołu prostokątnego lub owalnego, możemy zawiesić dwie lub więcej lampy. 

Tak zaaranżowane oświetlenie względem stołu, zrobi ogromnie pozytywne wrażenie nie tylko na Tobie, ale także na Twoich gościach. 

 

columbus

 

Jaka wielkość lampy będzie najlepsza ?

Wybierając lampę do jadalni należy zachowąc odpowiednie proporcje pomiędzy stołem, a wielkością lampy. Jeśli blat stołu jest większy niż 1,5 metra, spokojnie możemy zawiesić okazały model o średnicy 50 cm. Małe, delikatne lampy powinno się wieszać w rzędzie - najlepiej rozmieszczając je na różnych wysokościach.

 wielkosc zyrandola nad stolem 1 wielkosc zyrandola nad stolem 

 

Nasze propozycje żyrandoli nad stół

  • ŻYRANDOLE NOWOCZESNE

Nowoczesne lampy nad stół, są po pierwsze praktyczne, a po drugie estetyczne - głównie dzięki Swojemu minimalizmowi. Większość modeli są to geometryczne kształty z ograniczeniem do absolutnego minimum wszelkich dodatkowych części żyrandola. Jeśli chodzi o kolory, są to biele, czernie, szarości, ale także srebro i szkło. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej nie posiadają one ozdób, a jedynymi elementami dekoracyjnymi w przypadku tych modeli są na przykład szklane kule. 

  • ŻYRANDOLE RYSTYKALNE / BOHO

Mimo upływającego czasu i przemijających trendów, nadal modne są naturalne dekoracje i dodatki do domu, a ostatnimi czasy hitem okazują się drewniane elementy oświetlenia. Żyrandole z elementami natury, doskonale sprawdzają się w aranżacjach hampton, rustykalnych, boho i scandi. Dodatkowo wyjątkowo pięknie współgrają z drewnianymi stołami, zarówno w naturalnych kolorach jak i bielone, olejowane czy lakierowane. Ogromnym plusem takich lamp jest także to, że moda na drewno raczej nie przemija. Dzięki temu mamy pewność, że nasze drewniane oświetlenie tak szybko nie wyjdzie z mody. 

 

  • ŻYRANDOLE KLASYCZNE

Klasyka to oczywiście nieprzemijający trend, modny bez względu na przemijający czas. Żyrandole klasyczne są niezwykle eleganckie. Stylowość zawdzięczają między innymi dla metalowych elementów dekoracyjnych, świeczników, czy małych abażurków.

  • ŻYRANDOLE KRYSZTAŁOWE

Kryształy to znak rozpoznawczy stylu glamour. Żyrandole glamour są błyszczące, efektowne, a do tego pełnią rolę prawdziwej biżuterii we wnętrzu. Doskonale prezentują się w obszernych, przestronnych pomieszczeniach, gdzie blask kryształu może tworzyć wyjątkową grę świateł. 

 

zyrandol szklany do jadalni