Każdy, kto chociaż raz urządzał wnętrze lub komponował zestawy dodatków do Swojego domu, wie, że aranżacyjną wtopę osiągnąć jest bardzo łatwo. Co więc zrobić, aby nasze wnętrze było urządzone jak najlepiej, a przy okazji, by nie rozczarować się złym efektem ? W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak dobierać poszczególne dodatki do wnętrz oraz jak tworzyć zestawy. Zapraszamy do przeczytania wpisu. Wasze wnętrza staną się jeszcze bardziej idealne.

Urządzanie wnętrz, wymaga od nas przede wszystkim przemyślanego doboru elementów wyposażenia. Niewłaściwie dobrane zestawy, czy dekoracje mogą bardziej zaszkodzić, niż dopełnić i ozdobić wnętrze.

W dzisiejszym wpisie zebraliśmy w kilku punktach zasady i podpowiedzi jak tworzyć zestawy lamp do wnętrz. Lampa to nie tylko podstawa, ale także abażur — a ponieważ na rynku sprzedaży jest wiele kształtów, stylów, kolorów czy wzorów — popełnić błąd to nie sztuka.

1. Podążanie za trendami — kolor

Przemijające trendy oraz wprowadzanie nowości na rynek, to dla niektórych osób cel konieczny do osiągnięcia. Nic dziwnego — każdy z nas chce, aby jego wnętrze było modne, jednak ślepe podążanie za modą bywa bardzo zgubne. Najbardziej zmienne są trendy dotyczące kolorów. Jednak w tym przypadku, należy bardzo mocno przemyśleć, czy modny kolor w danym sezonie sprawdzi się w dodatkach w naszym wnętrzu. Dla przykładu, jeżeli nasz salon jest zaaranżowany w stylu klasycznym i w takim też stylu posiadamy lampę na komodę i chcemy zmienić abażur, a w danym roku modny jest kolor czerwony, zastanówmy się, czy nie popełnimy błędu, podążając ślepo za tym, co modne. W takim przypadku o wiele bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest dobór abażuru, jedynie z elementami czerwieni na tkaninie.

lampy klasyczne z abazurem

Na podstawie tego przykładu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dobór abażuru jedynie z elementami modnego koloru jest o wiele bezpieczniejszy. Pamiętajmy, aby kolor abażuru pasował do koloru podstawy lampy i tworzył fajny zestaw. Najlepszym sposobem radzenia sobie ze zmieniającą się modą jest wybranie uniwersalnego koloru — nasz wybór to połączenie wielu kolorów.

2. Kształt jest nieważny

Największy błąd podczas wyboru abażuru to źle dobrany abażur względem podstawy lampy. Jak więc wybrać odpowiedni kształt abażuru ?

  • Stań na wprost podstawy Swojej lampy.
  • Oceń, jaki ma kształt. Jeżeli jest to podłużna prosta lampa, to oznacza, że jej kształt to cylinder podłużny. Jeżeli ma kształt ściętego prostokąta, to oznacza, że jest to lampa geometryczna.

Zasada jest jedna: okrągłości = abażur okrągły, geometria = abażury geometryczne

lampa makau ceramiczna

W tym przypadku widzimy najlepiej, że dobór kształtu abażura do podstawy lampy jest najważniejsza. Źle dobrany abażur zaburzy całą aranżację naszego wnętrza.

 

3. Co tam wielkość.

Proporcje, są bardzo ważne. Wyobrażacie sobie abażur o średnicy 50 cm i podstawę lampy o średnicy 20 cm ? Takiego połączenia nie można nawet nazwać złym połączeniem.

Abażur jest czapką lampy, musi do niej pasować.

wymiary lampy z abazurem

Odpowiednio dobrana wielkość abażura do podstawy lampy, jest bardzo ważna. Musimy pamiętać, aby dobierany abażur wynosił ok. 1/3 wysokości całej lampy. Kolejnym ważnym aspektem jest średnica lub wielkość podstawy abażuru. Klosz powinien być szerszy od podstawy o co najmniej 1,5 cm po każdej ze stron, wówczas zestaw będzie wyglądał na zrównoważony i proporcjonalny.

lampa z czarnym abazurem

W przypadku lamp podłogowych jest jedna bardzo ważna reguła. Klosz powinien być o wymiarach lub średnicy co najmniej 35-40 cm. Nie powinien być także za duży, aby nie zachwiać proporcji. Do lamp podłogowych, podobnie jak w przypadku lamp stołowych, należy wziąć pod uwagę kształt.

lampa srebrna podlogowa do wnetrz

4. Styl

Łączenie dwóch pojedynczych elementów, tak jak w przypadku podstawy lampy z abażurem, musi mieć zachowany styl. Nie powinno się łączyć ze sobą elementów w różnych bardzo odległych stylach. Są oczywiście wyjątki tworzące design i vintage, ale nasz przykład to nie jest wyjątek a jedynie źle dobrane dwa elementy. Podstawa kryształowa utrzymana w stylu nowoczesnym dodatkowo o geometrycznym kształcie, nie pasuje do klosza wykonanego z wikliny w stylu rustykalnym. To dwa odmienne style, których warto nie łączyć NIGDY ze sobą.

 

lampa stolowa krysztalowa

 

Mamy nadzieję, że po dzisiejszym wpisie wiecie już jak dobrać odpowiednio abażur do podstawy lampy w przypadku wymiany na nowy, czy zmiany koncepcji aranżacji naszych wnętrz.

Sugerujemy jednak, że warto stawiać na już skompletowane zestawy, czyli podstawę lampy z abażurem. Po pierwsze oszczędzimy czas, nerwy i pieniądze — które stracimy podczas nieudanych prób skompletowania naszego wymarzonego zestawu do wnętrza.

Polecamy: