Lampy stołowe i podłogowe to rodzaj oświetlenia dodatkowego do naszych domów. Ich różnorodność kształtów, modeli, kolorów, czy elementów dekoracyjnych — pozwala nam na wkomponowanie ich dosłownie w każde wnętrze zaaranżowane w dowolnym stylu aranżacyjnym. Dzisiejszy wpis poświęcimy w całości dla nich. Opowiemy, gdzie możemy ustawić lampy stołowe i lampy podłogowe oraz jak je wybrać, aby spełniały nasze aranżacyjne wymagania.
Lampy stojące — czyli podłogowe i stołowe, tak jak wcześniej wspomnieliśmy to dodatkowe oświetlenie. Doskonale sprawdzają się w miejscach, które chcemy dodatkowo doświetlić, np. kącik do czytania. Są to lampy, które warto także ustawić na przykład w przedpokoju — takie dodatkowe oświetlenie, z pewnością sprawdzi się w nocy, aby nie obudzić zbyt jasną poświatą reszty domowników. Są także niezastąpione wieczorem, na przykład w sypialni, kiedy chcemy w przytulnym świetle zanurzyć się w ulubionej lekturze do poduszki.
Lampy stołowe i podłogowe wyróżniają się bardzo szeroką gamą modeli, kształtów, kolorów, wielkości. Tak naprawdę, możemy znaleźć na rynku dowolny modelu dowolnym stylu aranżacyjnym. Wszystko po to, aby idealnie wpasować je w swoje wnętrza.
Jak wybrać lampy stołowe i lampy podłogowe?
Wybór odpowiedniego modelu lampy, na pozór jest bardzo prostą rzeczą, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze dobrana lampa do wnętrza to nie lada wyzwanie.
Jak więc dokonać dobrego wyboru ?
1. FUNKCJONALNOŚĆ
Kwestia funkcjonalności jest nie tylko ważna przy zakupie żyrandola, ale także przy wyborze każdego innego rodzaju oświetlenia. Ważne jest, aby lampa pod każdym względem spełniała nasze oczekiwania, a przede wszystkim, aby korzystanie z niej, było funkcjonalne i praktyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest lampa stojąca z regulowanym ramieniem lub z regulacją kąta padania światła. Istotna jest także długość kabla, abyśmy mogli z łatwością ustawić ją w zaplanowanym miejscu, bez konieczności używania przedłużaczy.
2. ILOŚĆ ŻARÓWEK
Lampy stojące, tak samo podłogowe, jak i stołowe mogą posiadać jeden, dwa lub więcej gwintów na żarówki. Mogą być zamontowane w rzędzie lub jako kilka „odnóg / ramion” - wówczas każde ramię, może być skierowane w inną stronę, oświetlając jednocześnie kilka miejsc w jednym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie może też doświetlać jednocześnie sufit, jak i podłogę.
3. MATERIAŁ
Nie bez powodu niektórzy uważają, że materiał, z jakiego jest wykonana lampa, jest bardzo istotny. To on wpływa w dużej mierze na trwałość lampy, ale także jego ogólny wygląd i jakość. W naszym sklepie, ale także na rynku oświetleniowym istnieje wiele rodzajów lamp, m.in.: lampy wykonane z drewna, metalu niklowanego, metalu chromowanego, stali szlachetnej, szkła, ceramiczne, kryształowe.
4. KSZTAŁT, KOLOR I STYL
Te trzy cechy w zasadzie dla każdego poszukiwacza idealnego modelu są najważniejsze. Kształt, kolor i styl w głównej mierze wyznaczają to, co nam się podoba.
- kształt lampy — istnieje wiele modeli, od prostych kształtów, obłych, geometrycznych, po bardzo ozdobne i dekoracyjne. Są też modele z wieloma ramionami skierowanymi w różne strony.
- kolor lampy — kolorystyka lamp z naszej oferty, to bardzo szeroka gama barw. Posiadamy lampy z bardzo oryginalnymi ręcznie malowanymi wzorami, ale także w oryginalnych kolorach jak seledyn, czy przezroczysty kryształ, jednak zdecydowanie królują u nas modele srebrne — czyli lampy wykonane ze stali szlachetnej, czy z metalu pokrytego warstwa niklu lub chromu.
- styl lampy — czym jest styl ? Odpowiednim połączeniem koloru oraz kształtu lampy. Każdy kolor połączony z danym kształtem, będzie sugerował, w jakim stylu został stworzony dany model lampy stołowej i lampy podłogowej. Na przykład lampa w odcieniach niebieskości i granatu z bielą, to doskonały model do wnętrz urządzonych w stylu hamptons. Srebrna lampa idealnie odnajdzie się w aranżacjach nowojorskich i glamour.
5. WYMIARY
Zarówno wymiary lampy stołowej, jak i podłogowej, są niezwykle ważne. Odpowiedni rozmiar pozwoli nam na swobodne zaaranżowanie naszej przestrzeni domowej oraz ustawienie lampy w dowolnym miejscu bez żadnych problemów. Lampy stołowe są zazwyczaj niższe, tak abyśmy mogli łatwo ustawić je na komodzie, stole, stoliku, czy szafce lub parapecie. Lampy podłogowe zaś, są to modele nieco wyższe, aby były zauważalne na podłodze. Są oczywiście modele z ogromną rozpiętością wysokości, niektóre modele mają od 1 metra, aż do ponad 2 metrów. Wszystko zależy od wielkości wnętrza, w jakim chcemy je ustawić.
6. MOŻLIWOŚĆ WYMIANY ABAŻURA / KLOSZA
Możliwość wymiany abażuru w lampie stołowej lub podłogowej jest bezsprzeczną zaletą. Po pierwsze dzięki temu, możemy bez problemu umyć lub wyczyścić abażur / klosz, a po drugie w razie potrzeby wystarczy wymienić jedynie abażur/ klosz, a nie całą lampę, co jest zdecydowanie najlepszą alternatywą dla osób, które często zmieniają wystrój Swoich wnętrz.
Gdzie postawić lampę stołową i podłogową?
Lampa stołowa
Lampy stołowe głównie służą nam do doświetlenia miejsca roboczego, zarówno biurka, jak i na przykład wyspy kuchennej. Przytulne światło pomoże nam w swobodnym i komfortowym wykonywaniu różnych czynności. Doskonale sprawdzą się na przykład, gdy ustawimy je na komodzie w przedpokoju, dzięki czemu będziemy mogli doświetlić sobie przestrzeń komunikacyjną naszego domu. Najbardziej znanym miejscem, gdzie możemy je zastosować, jest sypialnia. Ustawione po dwóch stronach łóżka na stolikach lub szafkach nocnych, pełnią funkcję lampek nocnych. Lampy stołowe, mogą być także dekoracją w salonie, tak dekoracją ! Wyjątkowy i elegancki model w bardzo wyjątkowy sposób, może nie tylko rozświetlić nasze wnętrza, ale także cudownie je ozdobić.
Lampa podłogowa
Lampa podłogowa, dzięki większym gabarytom często uważana jest jako mebel. Zapewne dlatego, że musi stać jako pojedynczy element wyposażenia. Nie mniej jednak lampę podłogową możemy ustawić absolutnie w każdym wnętrzu. Najlepiej oczywiście odnajdzie się w salonie, ustawiona obok sofy. To jest chyba najbardziej znane miejsce dla tego rodzaju oświetlenia. Oprócz salonu dobrym miejscem jest także przedpokój czy sypialnia.