Sofa, kanapa lub narożnik w salonie to zdecydowany mebel przewodni. Może być zarówno uniwersalna i wpasowywać się do każdego wnętrza niczym kameleon, ale może także być gwiazdą we wnętrzu i wychodzić przed szereg całej aranżacji.  Dzisiaj podpowiemy na co zwrócić uwagę podczas wyboru sofy oraz jak przygotować się do jej wyboru. Życzymy miłej lektury i długich jesiennych i zimowych wieczorów na wygonym meblu wypoczynkowym.

W każdym domu lub mieszkaniu, bez względu na na jego metraż, kanapa jest obowiązkowa. Jest to przecież miejsce w którym przyjmujemy naszych gości, spędzamy wspólnie czas z rodziną oraz rozsiadamy się wygodnie z kubkiem ulubionej herbaty. 

Od czego zacząć ?

Pierwszą i bardzo ważną kwestią jest wybór modelu ze względu na jej funkcjonalność. Nie musimy od razu decydować o tym, czy jaki będzie to konkretnie mebel, ale powinniśmy już wiedzieć, czy będzie to model nierozkładany czy rozkładany. Na ten wybór wpływa przede wszystkim funkcjonalność i wielkość naszego mieszkania. Jeżeli salon jest jednocześnie miejscem w którym będziemy nocować lub gościć naszych bliskich, postawmy na model z funkcją spania. W sytuacji gdy możemy pochwalić się na prawdęokazałym metrażem domu, najlepszym wyborem jest sofa nierokładana. 

 

nowoczesna aranzacja w salonie

 

Metraż wnętrza

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, na rodzaj mebla wypoczynkowego wpływa wielkość pomieszczenia. Wpływa on także na wielkość naszej sofy / kanapy. Odpowiednio dobrany mebel do wielkości i  układu wnętrza, nie jest nieistotnym elementem. Dzięki odpowiednim proporcjom stworzymy nie tylko piękne, ale także wygodne i komfortowe oraz funkcjonalne wnętrze. 

Kształt mebla - jak wybrać

Obecnie na rynku istnieje wiele kształtów mebla wypoczynkowego. Są to między innymi narożniki, kanapy, stylowe sofy. Niegdyś stawiano je tylko pod ścianą - był to ogólny trend na który przystawali praktycznie wszyscy. W dzisiejszych czasach kanapy, narożniki lub sofy ustawiane są coraz częśćiej na środku wnętrza, tak aby prezentowała się z każdej strony. 

Ustawienie mebla wypoczynkowego może także pomóc stworzyć strefy w salonie, na przykład na strefę wypoczynkową, strefęjadalnianą czy strefę relaksu. 

Dokonującwyboru odpwoeidniego kształtu mebla, powinniśmy zwrócić uwagę takżę na elementy stałe we wnętrzu jak na przykład okno, filar, zabudowa ścienna, wyjście na taras czy drzwi. Chodzi głównie o to, aby nie utradniaćsobie życia we wnętrzu, a pomóc jak najbardziej się da. 

 

nowoczesny salon z zyrandolem szklanym

 

Wygląd zewnętrzy - design 

Wybór rodzaju pokrycia, czyli tkanin, ich kolorów, czy natężenia wzorów, to głównie pierwsza kwestia, którą poruszamy w momencie zakupu sofy. Tak na prawdę okazuje się, że nie jest to aż tak bardzo istotne, ponieważ wkomponowanie odpowiedniego koloru do danego stylu wnętrzarskiego, może okazać się bardzo trafnym designem. 

Co ze szczegółami tkaniny ? Najlepiej jest wybrać tkaninę o największej gramaturze. Jest to wówczas zdecydowanie trwalsza tkanina i bardziej odporna na warunki panujące w domu. 


STYLE A RODZAJE MEBLI WYPOCZYNKOWYCH

STYL NOWOCZESNY

Nowoczesne sofy, kanapy to przede wszystkim modele charakteryzujące się minimalizmem i lekkością Swojego designu. Może być w dowolnym, ale jednolitym kolorze. Nowoczesne i minimalistyczne wnętrza cechują się zazwyczaj bielą lub szarością. Mebel wypoczynkowy w ciekawym, kontrastowym kolorze - fantastycznie podkręci całą aranżację wnętrza. 

 

aranzacja salonu nowoczesnego

Do tego typu stylu i tego modelu, polecamy krzesła:

STYL GLAMOUR I NOWOJORSKI

Do wnętrz zaaranżowanych w stylu glamour należy dobrać efektowne meble wypoczynkowe. Najlepiej z pikowaniem, ozdobnymi guzikami - doskonale sprawdzi się model typu "Chesterfield". Głównym zadaniem mebli wypoczynkowych w stylu glamour, jest robienie ogromnego wrażenia na wszystkich, któzy przebywają w naszym salonie. Ospowiednimi kolorami są charakterystyczne kolory glamour, typu szarości, biele, czernie, beże, złocienie. 

 

aranzacja salonu w stylu nowojorskim

 

Do tego typu stylu i tego modelu, polecamy krzesła:

 

STYL HAMPTONS

Ten nurt aranżacji wnętrz opiera się przede wszystkim na szeroko pojętej elegancji, ekstrawagancji, ale w lekkim i świeżym wydaniu. Kolory to oczywiście biele, beże, niebieksości, błękity, pastele, najlepiej z dodatkiem drewna na ramie.  Sofy i kanapy hamptons, to także delikatne tkaniny typu bawełna i len. 

 

aranzacja salonu w stylu hamptons

 

Do tego typu stylu i tego modelu, polecamy krzesła: