Święta Bożego Narodzenia już za 3 tygodnie ! Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy listę symboli związanych z najbardziej magicznymi świętami. W dzisiejszym wpisie przeczytacie, skąd wzięły się dane symbole, zwyczaje czy dekoracje.  Trzy tygodnie to najlepszy czas, aby zaopatrzyć się we wszystkie dodatki i symbole, aby móc w pełni świętować ten magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Życzymy przyjemnej lektury i życzymy owocnych przygotowań.

 W powietrzu unosi się już zapach świąt, a dzięki temu że pada śnieg - jest coraz bardziej klimatycznie, a przede wszystkim jest szansa, że będą to pierwsze białe święta od bardzo dawna. Każdy z nas już od jakiegoś czasu zaczyna rozmyślać nad prezentami pod choinkę, wigilijnym menu, czy dekroacjami. No właśnie - dekoracje. Te zakorzeniły się u nas na dobre. Jednak nie wszyscy znają ich symbolikę czy historię. Warto więc, poznać znaczenie niektórych dekoracji czy tradycji, aby być w stu procentach przygotowanym do magii Bożego Narodzenia. 

 

dom na swieta bozego narodzenia

 

Wigilia

WIGILIA - z łacińskiego "vigiliare" czyli nocne czuwanie.

Dla większości nas, święta Bożonarodeniowe kojarzą się przede wszystkim z wieczerzą wigilijną. To właśnie tego wieczoru, całe rodziny zasiadają przy wspólnym stole, dzieląc się opłatkiem i celebrując ten czas. 

Opłatek

Dzielenie się opłatkiem to bardzo ważny zwyczaj w tradycji wszystkich chrześcijan. Początki ten tradycji sięgają XIX wieku. Na początku dzielono się chlebek, wypiekami. Podczas dzielenia się opłatkiem, składamy sobie nie tylko życzenia, ale przede wszystkim poświęcamy sobie czas, zbliżamy się do siebie. Dawniej każdy gospodarz musiał zaopatrzyć się w kolorowy opłatek, którym dzielił się ze zwierzętami, aby chronić je od wszelkich chorób. 

 

wigilijny stol

12 potraw

Dwanaście potraw to bardzo ważna tradycja, którą celebruje się od dziesiątek lat. Dwanaście potraw symbolizuje dwunastu apostołów w tradycji chrześcijańskiej, natomiast w tradycji ludowej oznaczają ilośc miesięcy w roku. 

Liczba 12 to też symbol luksusu, bogactwa i dostatku. Na wigilijnym stole, według tradycji powinny znaleźć się:

 • Jabłka - symbol miłości, zdrowia i pokoju.
 • Suszone śliwki - odpędzają złe moce
 • Gruszki - przedłużają życie
 • Mak- symbol płodności. Symbolizuje także ciszę, spokój, czystość, zmartwychwstanie, pociechę i zapomnienie.
 • Grzyby - mają oznaczać dostatek i zdrowie na przyszłość
 • Ryby - przypominają o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności oraz odradzaniu się życia.
 • Kapusta - oznacza siłę i odradzanie się przyrody
 • Zboża - mają zapewnić pomyślność
 • Chleb - da nam dobrobyt
 • Orzechy - jedzone w trakcie wigilii, uchronią nas przed bólem zębów. 
 • Miód - zapewni nam przychylność sił nadprzyrodzonych

 

Wolne miejsce dla niespodziewanego gościa

Jedno wolne nakrycie przy stole to bardzo ważny symbol w naszej tradycji. Oznacza ono pamięć o osobach których już z nami nie ma lub którzy nie mogą spędzić świąt w gronie najbliższych. Niegdyś wierzono, że jest to miejsce dedykowane dla zbłąkanego wędrowca, którzy w każdej chwili może zapukać do naszych drzwi. 

 

aranzacja wigilijnego stolu

 

Świeca 

Świeca wigilijna ustawiona przed domem, na parapecie okna, czy na stole ma symbolizować zaproszenie Maryji i Józefa do naszego domu, aby Jezus mógł się tam narodzić. 

Pierwsza gwiazdka

Pierwsza gwiazda na niebie, czyli najbardziej wyczekany moment przez każde dziecko. Podczas wieczerzy wigilijnej wszystkie dzieci z niecierpliwością wyczekują w oknach, kiedy wzejdzie pierwsza gwiazda, by móc rozpakowywać prezentyy pod choinką.  Historia pierwszej gwiazdy na niebie, jest bardzo mocno związana z narodzinami dzieciątka. Według Pisma Świętego to właśnie Gwiazda Betlejemnska doprowadziła Trzech Króli - Kacpra, Melchiora i Baltazara do Betlejem. 

Choinka

Bardzo ważnym elementem każdych świąt oraz nieodlącznym symbolem jest choinka. Jest to zwyczaj, który przywędrował do nas z Niemiec. Jego początki sięgają, aż XVIII i XIX wieku. Dawniej choinke ubierano dopiero 24 grudnia, czyli w dzień wigilii, dzisiaj drzewko ubieramy już nawet na początku grudnia, by móc dłużej przeżywać i celebrować Święta Bożego Narodzenia. Na choince oprócz bombek, które są nieodłączną i wyjątkową dekroacją, powinny zawisnąć ozdoby, które maja Swoją symbolikę. Światełka oznaczają przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Łańcuchy to symbol węża kusiciela, natomiast jabłka na choince są oznaką grzechu pierworodnego. 

 

wnętrze skandynawskie

 

Przez dłuższy czas kościół katolicki nie akceptował zwyczaju strojenia choinki, który był kojarzony z pogańskim zwyczajem. Dopiero pod koniec XIX wieku, choinki stawały się coraz bardziej popularne w katolickich domach, a przede wszystkim stała się symbolem światła, nadzieji i życia.  

Sianko 

Garść siana pod obrusem, oznacza ubóstwo i żłobek w którym leżało narodzone Dzieciątko Jezus. Dawniej przynoszono do domu snopy siana i rozstawiano je po kątach, miały one przynieść dobobyt i chronić od biedy. W tradycjach ludowych do dzisiaj w trakcie wieczerzy wyciąga się źdźbło siana. Wierzy się, że kto wyciągnie najdłuższe źdźbło, żyć będzie w dobrobycie i dostatku oraz dosięgnie go szczęście. 

Śpiewanie kolęd

Po wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd.  Pierwsza polska kolęda pochodzi z 1424 roku, jest nią "Zdrów bądź królu anielski". Kolejna była "Anioł pasterzom mówił". Z XV wieku pochodzi również popularna "Anioł pasterzom mówił". Polskie kolędy i pastorałki są bardzo stare, dlatego każda z nich ma bardzo ważne znaczenie w kulturze i tradycji. W odległych krajach gdzie zamieszkują Polacy, polskie kolędy są symbolem polskości i tęsknoty do kraju. 

Pierniki

Znane ludziki i kształty z piernika, to popularny motyw bożonarodzeniowy. Pierniki symbolizują bogactwo i fortunę - zapewne dlatego, że kiedyś mogli sobie pozwolić na nie jedynie arystokraci. Dzisiaj składniki na piernikowe ciasteczka nie są już oznaką luksusu, jednak każdy z nich sybmbolizuje coś innego. Mąka - pieniądze, miód - pomyślny nadchodzący rok, przyprawy korzenne - luksus i dostatek. 

 

pierniki swiateczne

 

Jemioła

Roślina, która porasta drzewa, a Swój okres kwitnięcia ma w momencie przesilenia zimowego, dlatego tez uznana jest za symbol narodzin oraz życia duszy po śmierci. Wiesza się ją nad wigilijnym stołem lub na drzwiach. Większość osób uważa, że jemioła to świąteczny symbol zakochanych. Zgodnie z tym zwyczajem, jeśli zakochani pocałują się pod jemiołą, będą żyć w szczęściu przez długie lata. Według innych ludowych wierzeń, uważa się że mężczyzna który zerwie ostatni owoc z krzewu, będzie3 cieszył się największą płodnością. 

 

zielona sofa do salonu aranzacja

 

Święta już na prawdę tuż tuż. 🎄 🎅🏻