Święta Wielkanocne to czas pachnących mazurków, kolorowych jajek, żółtych żonkili oraz zajęcy i kurczaczków w naszym domu.  Radosne, kolorowe i świeże - takie są właśnie te święta. Do Wielkiej Nocy pozostały niecałe dwa tygodnie ! To najlepszy moment, aby zadbać o świąteczną aranżację i dekoracje w naszym domu, by poczuć klimat wiosny. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, na jakie kolory warto postawić z okresie Wielkanocnym oraz jakie dekoracje wybrać.


Wielkanoc to najstarsze święto w kulturze chrześcijańskiej. Niezwykle ważne, dostojne i radosne. W dzisiejszych czasach kojarzy się nam z żywymi i świeżymi kolorami, dekorowaniem jajek oraz zającami, kurczakami i barankami w każdym rogu naszego domu. Jednak dekorowanie wnętrz na Święta Wielkanocne nie jest czymś nowym, bo już w czasach starożytnych ozdabiano jajka, które były symbolem wiecznego życia oraz szczęścia i pomyślności. Później śmielej pojawiły się gałązki bukszpanu i bazie oraz żywe kwiaty. Zobaczcie nasze inspiracje oraz podpowiedzi i trendy na święta !

 

 

aranzacja wielkanocna

 

 

Dekorowanie domu to czysta przyjemność i ulubione zajęcie każdej Pani domu ! Poza tym wiosenne święta to świetna okazja, aby wreszcie pozbyć się zimowego klimatu z domu i wprowadzić odrobinę koloru i radości do wnętrz, nawet jeśli za oknem wciąż pada śnieg !

 

Kolory

Ostatnie lata cieszą się uwielbieniem do pasteli, które są nie tylko świeże i lekkie, ale także powiększają optycznie przestrzeń. W tym roku z pewnością warto wybrać pastelowe błękity, delikatny pudrowy róż, klasyczne beże oraz kontrastującą do nich butelkową zieleń. Każdy z tych kolorów możemy wprowadzić do Swojego domu w postaci mebli jak na przykład krzesła do jadalni, zasłony, poduszki czy kwiaty. Co więcej... zieleń i żółcienie ! To te kolory zdecydowanie królują w trakcie Świąt Wielkanocnych ! Dekorowanie koszyczka, kompozycja na stole - to świetny pomysł, by te kolory królowały we wnętrzu ! 

 

Kwiaty

Nie tylko tegoroczne święta powinny obfitować w żywe kwiaty ! Każdy sezon lubi towarzystwo kwiatów  w wiosennych kolorach, ale to w tym roku możemy cieszyć się modnymi kolorami roślin w Swoich wnętrzach. Według Instytutu Pantone rok 2022 to rok koloru Veri Peri - czyli fioletu. A jak wiosenne fiolety, to koniecznie krokusy, hiacynty, szafirki i tulipany ! W połączeniu z żółtą forsycją lub żonkilami, a także zielonym bukszpanem stworzymy naprawdę wyjątkową i ciekawą kompozycję kwiatową na stół wielkanocny. 
 

 

 

aranzacja wielkanocnego stolu

 

 

Kompozycje kwiatowe standardowo tworzymy w wazonach, ale naszą podpowiedzią jest to, aby wykorzystać do tego także inne elementy dekoracyjne, w którym kwiaty i rośliny doniczkowe sprawdzą się doskonale. Porcelanowa filiżanka z wybrakowanego kompletu, szklany lampion, srebrny pojemnik czy taca lustrzana to świetne sposoby, by w naszym wnętrzu było oryginalnie i stylowo !

Podpowiemy Wam, że naszym ulubionym sposobem na dekoracje jest rzeżucha i owies w skorupkach po jajkach ! Pięknie, skromnie i w stu procentach ekologicznie.

 

 

Dekoracje

Kiedy dom lśni, czas na przyjemniejsze czynności, jak ustawianie dekoracji.  Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy bez tradycyjnych symboli tych Świąt ! Zające, kurczaki i baranki to one powinny być gwiazdami każdego wielkanocnego wnętrza ! Mogą być ustawione jako pojedyncze dekoracje, ale także jako dodatek kompozycji kwiatowej. 

 

 

aranzacja wielkanocna w stylu boho

 

 

 

Wielkanocną atmosferę powinniśmy czuć tak naprawdę na każdym kroku ! Od wejścia do domu dekoracje powinny dawać o sobie znak. Kolorowe wieńce lub dekoracje z kwiatów doskonale będą się prezentować na drzwiach domu, ale także jako dekoracja na stole, konsoli, czy stoliku bocznym

Dekorowanie domu to jedno, ale utrzymanie odpowiedniego klimatu to drugie. Zarówno te, jak i każde inne święta skupiają Swoją uwagę głównie przy stole. Dlatego o niego powinniśmy zadbać najbardziej ! To przy nim spędzimy śniadanie z najbliższymi. Ciekawym pomysłem jest tematyczne nakrycie, to znaczy dostosowanie go do stylu naszego domu. Zdecydowanie biały tradycyjny obrus sprawdzi się w każdym stylu. Na nim możemy poukładać zielone gałązki, położyć wiosenny bieżnik lub kolorowe serwetki. Na stole nie powinno zabraknąć także wielkanocnych naczyń, typu miski i talerze w kształcie jajek, królików i baranków. Takie dekoracje stołu na pewno sprawią, że na naszych twarzach pojawi się uśmiech ! 

 

 

aranzacja wielkanocna w stylu skandynawskim

 

 

W zależności od stylu wnętrza możemy dopasowac do niego odpowiednie dodatki i oozdoby świąteczne. 

Wnętrza w stylu hamptons, możemy wzbogacić na przykład o błękitne dodatki, naturalne wydmuszki, czy dekoracje z mchu i traw. Podobnie jest z wnętrzami w stylu boho.  Aranżacje glamour lub w stylu nowojorskim lubią natomiast wszystko "na bogato". Doskonale pasować będą na przykład pisanki oraz figurki zająców w kolorze złotym, srebrnym i czarnym. Dodatkowo możemy wyeksponować je na tacy lustrzanej.