Projektanci modeli oświetlenia oraz architekci coraz częściej szukają innowatorskich rozwiązań przy urządzaniu wnętrz. Bardzo często sięgają po nieznane dotychczas wzory we wnętrzach. Podobnie było jeszcze nie dawno z molekułami, a dokładnie z lampami molekularnymi, czyli jednymi z najbardziej spektakularnych i nowoczesnych modelów oświetlenia. W dzisiejszym wpisie opowiemy czym są i gdzie je zawiesić. 

 Lampy molekularne

Lampy molekularne tak jak wskazuje nazwa to lampy, które kształtem przypominają molekuły (atomy). Mogą być to mniej lub bardziej rozbudowane modele, wszystko zależy od projektu i danego modelu. Mogą także być bardzo różnorodne - złożone z malutkich, jak i bardzo dużych kształtów. Dla wielu osób hasło: lampy molekularne brzmi całkowicie nowatorko, ale nic bardziej mylnego. Wspomniane modele pojawiają się już od bardzo dawna na rynku oświetleniowym, a swoje początki mają już w latach 60., XX wieku. Dotychczas mówiono o nich po prostu: szklane kule, lampy kuliste itd., a dzisiaj znalazły już Swoje oryginalne określenie, które cieszy się coraz większą popularnością. 

 

aranzacja salonu s tylu nowoczesnym lampa molekularna

 

Z czego zbudowane są lampy molekularne ?

SZKŁO + METAL = LAMPA MOLEKULARNA 

Tłumacząc prosto: lampy molekulane to bardzo minimalistyczne konstrukcje, wykonane zazwyczja  z metalowych prętów, a na ich końcach szklane kule o różnych wielkościach i odcieniach. Dzięki różnorodności odcieni mogą to być kule jednokolorowe, dymione, mleczne, przeźroczyste, ale także zbudowane z ciekawego połączenia: szklana transparentna kula i wewnątrz niej schowana mniejsza, mleczna, w której umieszczono żarówkę. 

Dla podkręcenia stylu całej lampy oraz nadania jej jeszcze bardziej nowoczesnego designu można zamontować w nich żarówki tzw. Edisony - czyli surowe, loftowe modele. 

 

 

W jakich wnętrzach zawiesić lampy molekularne ?

Lampy molekularne, kojarzą się z surowymi wnętrzami, dlatego najlepiej zaaranżować ją we wnętrzu industrialnym, minimalistycznym , art deco i nowoczesnym. Dzięki prostocie materiałów świetnie prezentuje się we wnętrzach, w których dominuje metal, drewno, szkło, beton i kamień. W całym wyglądzie lampy molekularnej najbardziej dekoracyjnym elementem są srebrne ramiona / rurki, na których umieszczono kule, i to właśnie te elementy nadają nieco dekoracyjności dla całego modelu. Ogromnym plusem tego typu modeli oświetlenia, jest ich ponadczasowość, czyli to, że odnajdą się w każdym wnętrzu bez względu na obowiązujące trendy i upływający czas. 

 

lampy kule do lazienki

 

Gdzie zawiesić lampy molekularne ?

Lampy wiszące molekularne, to przede wszystkim modele oświetlenia głównego, ponieważ posiadają zwykle więcej niż 1 źródło światła. Wiele żarówek doskonale oświetli całe wnętrze oraz sprawi, że będą bardzo funkcjonalne i bezpieczne. 

  • W salonie - świetnie sprawdzą się jako oświetlenie główne. Z pewnością poradzą sobie nawet w pomieszczeniu o dużej przestrzeni z wieloma zakątkami, dzięki rozbudowanym ramionom i większej ilości żarówek. Z uwagi na reprezentatywny charakter pomieszczenia, będą idealne !
  • W jadalni - możemy zawiesić je nad stołem, wówczas doświetlą całą przestrzeń stołu, a każdy, kto przy nim zasiądzie będzie w stu procentach usatysfakcjonowany z doskonałego oświetlenia. 
  • W kuchni - sprawdzą się zarówno jako główne oświetlenie, ale także jako lampa nad wyspę kuchenną

Lampy molekularne tak naprawdę sprawdzą się w każdym pomieszczeniu naszego domu i nie tylko, wszystko jest uzależnione przede wszystkim od wielkości i ilości kul / molekuł. 

 

lampa molekularna do jadalni nad stol

 

Jakie lampy umieścić przy żyrandolach molekularnych ?

Podobnie jak w przypadku samych lamp wiszących, powinny być to modele proste i minimalistyczne. Zarówno kinkiety, lampy stołowe i lampy podłogowe powinny być jak najbardziej zbliżone wyglądem do oświetlenia sufitowego, by nie tworzyć niepotrzebnego kontrastu. 

Kinkiety z kulistymi kloszami to doskonałe dopełnienie, które pomoże doświetlić wnętrze lub zastąpi żyrandol, w momencie, w którym  chcemy uzyskać we wnętrzu odrobinę klimatu.