Wiosna, lato.... i znowu jesień. Na ten moment jest się przestawić chyba najciężej, jeśli chodzi o pory roku. Przejście z ciepłych miesięcy na coraz chłodniejsze i ciemne jest bardzo trudno, tym bardziej że porządnie wygrzaliśmy się w lecie. W dzisiejszym blogu podpowiemy Wam jak doświetlić wnętrza oświetleniem strefowym, aby długie jesienne, a później zimowe wieczory nie były nam tak straszne. Zapraszamy na naszego bloga. 

 Kiedy zbliża się jesień, pierwszym krokiem zmian we wnętrzu są dekoracje i dopasowanie kolorystyki do aury za oknem. Często zapominamy jednak o tym, że nie tylko dekoracje, ale także odpowiednie oświetlenie stwarza przytulny klimat w domu. O tyle o ile oświetlenie nie jest, aż tak bardzo istotne wiosną, czy w lecie, tak jesienią i zimą powinniśmy szczególnie skupić na nim Swoją uwagę. Najłatwiej jest to dostrzec "patrząc ludziom po oknach", czyli spoglądając po zmroku w okna sąsiadów. Możemy wówczas zauważyć, w jak różne sposoby ludzie oświetlają Swoje mieszkania i jak wiele odcieni i barw światła możemy dostrzec.

Co to jest oświetlenie strefowe ?

Najprościej tłumacząc - oświetlenie strefowe to nic innego jak dzielenie pomieszczenia na strefy za pomocą światła lamp. Warto skupić się szczególnie nad oświetleniem punktowym, a rodzaj lamp dobrać w taki sposób, by odpowiednio doświetlały daną strefę w każdym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że światło nie może nas męczyć, a pomagać. 

 

Oświetlenie salonu 

Salon to bezsprzeczne serce każdego domu. Miejsce, w którym spotykamy się z rodziną, odpoczywamy, spożywamy posiłki, czytamy ulubione książki, oddajemy się dla filmu, czy pracujemy. Według tych funkcji staramy się dopasować oświetlenie, by pomieszczenie było funkcjonalne. W salonie oczywiście nie może zabraknąć oświetlenia głównego, czyli żyrandola, lampy wiszącej lub plafonu, jego światło nie tylko na jesień, ale także w trakcie każdej innej pory roku, powinno być jak najbardziej zbliżone barwą do światła dziennego, by przebywanie w nim po pierwsze było przyjemne, a po drugie nie męczyło niepotrzebnie naszych oczu.  A co z oświetleniem strefowym w salonie? Najważniejsze jest ustawienie lampy obok kanapy, czyli miejsca, na którym będziemy spędzać większość czasu, oglądając ulubione filmy, czy czytając książki. Sprawdzą się tam zarówno lampy stojące podłogowe, ale także lampy stołowe ustawione na stoliku bocznym, lub konsoli za sofą / kanapą. 

 

 

 

 

salon w stylu nowoczesnym

 

 

Oświetlenie w sypialni

Lampy nocne, czyli lampy, o których nie można zapomnieć podczas aranżowania sypialni. We współczesnych aranżacjach coraz częściej rezygnujemy z oświetlenia sufitowego (ogólnego) na rzecz oświetlenia punktowego, czyli takiego, które doświetla daną strefę  i tworzy niezwykły klimat. Ciekawą alternatywą dla klasycznych lampek nocnych, są lampy wiszące lub kinkiety zawieszone nad łóżkiem. Dobrze dobrane oświetlenie nocne w sypialni jest szczególnie istotne na jesień, czy zimę, ponieważ długie wieczory dają nam możliwość spędzenia ich w towarzystwie ulubionej książki.

 

 

 

 

sypialnia w stylu modern

 

 

Oświetlenie w przedpokoju

W przedpokoju najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego światła, by przybycie do domu po zmroku, było bezpieczne. Ważne jest światło głównie, ale równie ważne jest oświetlenie pomocnicze/strefowe, jak na przykład kinkiet, lampa stołowa lub lampa podłogowa. Szczególnie dodatkowe oświetlenie przyda się jesienią i zimą, kiedy wieczory są już bardzo długie, a poranki ciemne i ponure. 

 

 

 

 

aranzacja meble w przedpokoju