Salon z aneksem kuchennym to w ostatnich latach jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Łączenie tych dwóch wnętrz daje nam wiele możliwości, ale warto pomyśleć przy takich wnętrzach o odpowiednim oświetleniu, by pasowało do obu przestrzeni. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie modele wybrać, by zarówno lampy znajdujące się w kuchni, jak i salonie były nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim współgrały ze sobą. 

Salon z aneksem kuchennym to obecnie bardzo gorący trend aranżacyjny. Odpowiednie oświetlenie takiej przestrzeni jest na pozór niezwykle łatwe, jednak warto zwrócić uwagę na funkcjonalność lamp, by całe wnętrze było praktyczne z odpowiednio wydzielonymi strefami, a także, aby lampy pasowały do siebie. 

Wybierając lampy do salonu z aneksem kuchennym i częścią jadalnianą jedną z najważniejszych kwestii jest ta, aby dobrze ze sobą współgrały, nie muszą to być takie same lampy jednak dobrze, by były dopasowane pod względem stylu, kolorystyki, lub designu. Na przykład jeśli stawiamy na lampy z kulami nad wyspą kuchenną, warto do salonu wybrać żyrandol, który także będzie posiadał szklany klosz lub klosze, zawieszenie w salonie na przykład klasycznego żyrandola z abażurami i kryształowymi ozdobnikami nie byłoby dobrym pomysłem. Podsumowując! Lampy muszą być w miarę spójne i nie gryźć się ze sobą.

 

salon z aneksem kuchnnym

 

Jaka ilość lamp będzie odpowiednia?

 Dostosowanie odpowiedniej ilości lamp względem łączonych pomieszczeń jest bardzo ważne. Należy pamiętać, by wnętrze było odpowiednie doświetlone, wówczas wpłynie to bardzo pozytywnie na funkcjonalność wnętrza. Kuchnia to pomieszczenie, w którym dobrze dobrać oświetlenie jest najważniejsze! Powinno być jasno głównie na blatach roboczych, ale także w centralnej części wnętrza. Dlaczego? Dobrze dobrana centralna lampa o odpowiedniej mocy i ilości żarówek doświetli całe wnętrze. W otwartej przestrzeni kuchennej na część jadalnianą lub salon, warto pomyśleć o oświetleniu uzupełniającym, czyli o lampach nad wyspą kuchenną. Zazwyczaj jest to jedna lampa wieloramienna lub dwie z jednym kloszem.  Jaka ilość lamp będzie w takim wnętrzu najbardziej odpowiednia?

  • W kuchni należy zdecydować tak jak wspomnieliśmy wcześniej na oświetlenie podszafkowe + lampa główna + lampy nad wyspą kuchenną
  • W jadalni (części jadalnianej) należy wybrać lampę nad stół. W większych przestrzeniach można też pomyśleć o oświetleniu uzupełniającym, na przykład o dodatkowych kinkietach na ścianach, czy lampie stołowej na komodzie lub konsoli znajdującej się w towarzystwie stołu. 
  • W części salonowej oczywiście musi znależć się lampa główna,  dobrze jest wybrać także lampę stołową, czy lampę podłogową, które stworzą nam przytulny nastrój wieczorową porą. 

 

Jakie lampy z MIRABU sprawdzą się nad wyspą w kuchni?

Nad wyspę w kuchni zawsze warto wybrać modele jak najbardziej przeźroczyste, czyli szklane lub metalowe z szklanymi kloszami. Co jest ważne przy wyborze lampy w to miejsce? Przede wszystkim, by były łatwe w czyszczeniu. Co to oznacza? Oznaca to tyle, że lampy z abażurami z tkanin nie specjalnie sprawdzą się w kuchni, która jest narażona na dużą ilość oparów i zabrudzeń. Należy też pamiętać o tym, by dobrać lampy pod względem proporcji lampy do wielkości wyspy. 

 

wyspa kuchenna oswietlenie

 

Oświetlenie salonu i kuchni.

Wiele osób posiadających małe wnętrze dwufunkcyjne, czyli w przypadku mieszkań w bloku, gdy chcemy stworzyć salon z aneksem kuchennym, decyduje się na jedną lampę, która ma za zadanie oświetlić zarówno kuchnię jak i część salonową. Jest to dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy nasze wnętrze jest zbyt małe dla kilku lamp sufitowych, a drugim przypadkiem jest to, gdy w salonie nie zależy nam na ostrym swietle, a jedynie na doświetleniu go, na przykład właśnie lampą kuchenną, ponieważ stawiamy w salonie głównie na lampę podłogową czy stołową. Należy jednak pamiętać, że jeśli wybieramy tylko jedną lampę sufitową do wnętrza musi się ona znajdować głównie nad częścią kuchenną, ponieważ to tam istotna jest funkcjonalność. 

 

 

Oświetlenie nad stół

Oświetlenie nad stół musi być przede wszystkim spójne z pozostałymi elementami oświetlenia, ale także odpowiednio doświetlać blat stołu. Sprawdzi się tak naprawdę każdy model lampy wiszącej, o ile nie jest zbyt długa, ale także zbyt krótka. Niektórzy twierdzą, że lampa nad stół to taki obowiązkowy, widoczny dodatek stołu i my jesteśmy zwolennikami tej teorii w stu procentach! Jakie lampy polecamy z naszego asortymentu? 

 

Lampy z o podobnym designie do całego wnętrza

 

jadalnia z kuchnia

 

salon w stylu modern