Drewniane meble - są solidne, ponadczasowe, eleganckie, dodają przytulności, a do tego wyjątkowo pieknie wyglądają w każdym wnętrzu. Wykorzystywane niemal w każdym pomieszczeniu naszego domu, gdzie doskonale sprawdzają się jako stoły, czy krzesła, ale także komody, szafy, szafki nocne. Coraz częściej także drewno jest wykorzystywane jako element dekoracyjny,  czy element mebla, na przykład jako podstawa lampy stołowej, dodatek lampy wiszącej, nogi fotela, czy misy i tace.

 

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru mebli drewnianych jest gatunek drewna. Rożnią się one twardością, odcieniem, czy właściwościami. Najbardziej znane z nich, to:

  • sosna – najczęściej wykorzystywana do produkcji mebli, ze wględu na Swoją miękkość. Jest bardzo łatwa w obróbce, ma nieprzeciętne słoje. Sosna, jest tanim gatunkiem drewna, dzięki czemu jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów drewna. 

  • buk – dzięki jego miękkości oraz podatności na ksształtowanie, wykorzystuje się go do produkcji np. giętych nóg stołu, krzeseł czy foteli.

  • dąb – to twarde, bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia drewno. Najczęściej wykorzystywany do produkcji blatów, czy frontów mebli, a także podłóg, ponieważ posiada bardzo ciepły i przytulny odcień. 

  • modrzew – doskonały surowiec do pomieszczeń narażonych na dużą wilgotność. Ze względu na dużą zawartość żywic jest bardzo trwały i odporny na wilgoć.

 

konsola z debowym blatem 265x265

 

Kilka zasad, których warto przestrzegać, by drewniane powierzchnie służyły nam przez bardzo długi czas:

  1. Brak wilgoci - drewno nie lubi wody ! 
  2. Brak kontaktu ze znaczącymi temperaturami - drewno nie lubi gorących, czy bardzo zimnych powierzchni, gdyż mogą zostawić nieestetyczne odbarwienia. 
  3. Brak kontaktu z mocnymi kolorami - drewno łatwo przebarwić, dlatego plamy np. z czerwonego wina, czy soku z czarnej porzeczki, należy niezwłocznie usunąć

Jak czyścić drewniane powierzchnie mebli ?

Drewno ma miękką strukturę, przez co nie lubi wody. Istnieją dwa sposoby, dzi ęki którym nasze drewniane powierzchnie, mają szansę pozostać w świetnej kondycji. Najlepszym sposobem na sprawne czyszczenie drewna jest miękka (najlepiej naturalna) lekko zwilżona ściereczka. Po czyszczeniu na"mokro", należy wytrzeć calą powierzchnię do sucha. Kolejnym sposobem jest czyszczenie drewna, przy pomocy specjalnych, dedykowanych do tego rodzaju powierzchni preparatów. Takie środki, świetnie konserwują powierzchnię, chronią ją, a przy tym nadają piękny blask. 

 

Warto wspomnieć także o tym, że różne powierzchnie wymagają specjalnego czyszczenia. 

W naszym sklepie Mirabu - znajdziecie Państwo meble olejowane oraz lakierowane. Jak je czyścić ?

  • POWIERZCHNIE LAKIEROWANE

Meble lakierowane są najłatwiejsze w pielęgnacji i czyszceniu. Dlaczego ? Impregnacja lakierem sprawia, że mebel zostaje pokryty zewnętrzną powłoką, chroniącą przed plamami i zabrudzeniami. Warstwa lakieru, n ie dopuści brudu do środka, co gwarantuje nam długoletnie użycie, bez absolutnie żadnych konsekwencji. Do czyszczenia lakierowanych mebli wystarczy  szmatka lekko zwilżona wodą. Trzeba pamiętać, abvy nie czyścić takich powierzchni szorstkimi gąbkami, czy czyścikami, aby nie zarysować powierzchni. 

 

Stolik z dębowym blatem

 

Jak lakierujemy meble ?

1. Czyścim y i odkurzamy.

2. Szlifujemy

3. Lakierujemy

4. Polerujemy

 

 

  • POWIERZCHNIE OLEJOWANE

Meble olejowane, to jedne z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów mebli. Impregnacja olejem polega na wpijaniu oleju w głąb drewna, oraz impregnacji "od środka". Aby je bezpiecznie wyczyścić, wystarczy delikatna / miękka, lekko wilgotna ściereczka. Należy pamiętać, że powierzchnie olejowane czyścimy w kierunku biegu drewna oraz słojów. 

 

Stolik ANTHARES z drewnianym blatem do salonu bok

 

Jak olejujemy meble ?

1. Czyścimy i odkurzamy.

2. Wcieramy olej za pomocą nasączonej nim ściereczki.

 


Pielęgnacja drewna ?

Drewniane meble należy przecierać suchą szmatką zgodnie z kierunkiem usłojenia. W przypadku czyszczenia mebli wilgotną ścierką, należy wytrzeć je do sucha. Najlepszym materiałem to czyszczenia drewna, jest ircha, czyli gąbka pokryta owczą skórą. 

Specjalistyczne preparaty do drewna ?

Wybierajmy preparaty dedykowane konkretnym rodzajom drewnianych powierzchni. Inny wybierzmy dla powierzchni olejowanych, inne do lakierowanych.  Niewielką ilość preparatu należy nanieść na ściereczkę, a nie bezpośrednio na mebel, i przecierać zgodnie z ich usłojeniem. 

Konserwacja drewna ?

Konserwowacja musi być stosowana dokładnie tym samym śrdokiem, którym zostały pokryte podczas produkcji. Lakier jest trwały od kilku do kilkunastu lat, natomiast olej powinniśmy nakładać 2-3 razy w roku, aby utrzymać je w świetnej kondycji. Bardzo wiele zależy głównie, od ich zastosowanie i częstotliwości użytkowania.  Na przykład lakierowane schody, mogą wymagać szybszej konserwacji niż lakierowana szafka nocna, a olejowany blat stołu, będzie musiał być częściej konserwowany olejem, niż komoda w sypialni. 

 

konsola w stylu glamour