Oświetlenie przy schodach to bardzo ważna kwestia podczas projektowania nowego wnętrza lub prac remontowych. Schody to zazwyczaj jedna z pierwszych rzeczy, jaką widzą nasi goście. Dlaczego więc nie zrobić wrażenia już od wejścia i nie zaskoczyć naszych gości wyjątkowym oświetleniem ? W dzisiejszym wpisie podpowiemy jakie modele wybrać do poszczególnych stylów oraz czym kierować się podczas wyboru idealnego modelu.Kinkiet na schody

Kinkiet ma tak naprawdę wiele funkcji — od oświetleniowej po dekoracyjną. Bardzo często skupiamy się głównie na funkcji oświetleniowej, wybierając proste modele. W przypadku oświetlenia schodów, mamy bardzo duże pole do popisu ! Klatka schodowa charakteryzuje się głównie wysoką ścianą o dużej, okazałej powierzchni — na której możemy umieścić tak naprawdę model kinkietu, o jakim tylko marzymy ! Coraz częściej też klatka schodowa nie jest odosobnionym pomieszczeniem, a częścią salonu lub salonu z otwartą jadalnią i kuchnią. Wtedy też kinkiety, powinny współgrać z całym wnętrzem, mieć jego styl, a przede wszystkim pasować pod względem wyglądu i stylu do pozostałego oświetlenia. Ciekawym dopasowaniem, będzie dopasowanie kinkietu i obrazu tak, by stworzyły zestaw.


Zalety kinkietu na schody

Montaż kinkietu na schody niesie za sobą bardzo dużo zalet. Jest to jeden z najaktualniejszych trendów wnętrzarskich. Kinkiety bardzo powoli zastępują żyrandole lub plafony nad schodami — i śmiało stwierdzamy, że jest to bardzo dobry pomysł ! Kinkiety dają bardzo delikatne światło, które nadaje przytulności na klatce schodowej. Kinkiety na klatkę schodową z kloszami lub abażurami skierowanymi do góry, powiększają optycznie przestrzeń, dlatego wspaniale odnajdą się w wysokich przestrzeniach, w których optyczne obniżenie wpłynie korzystnie na wygląd całej klatki schodowej oraz wnętrza.


O czym trzeba pamiętać przed wyborem kinkietu ?

Styl i wygląd kinkietu na klatkę schodową jest bardzo ważny, ale to nie wszystko. Przed montażem i wyborem odpowiedniego / wymarzonego kinkietu należy pamiętać, aby współgrały z pozostałym oświetleniem w przypadku otwartych pomieszczeń. Nie musimy oczywiście wybierać modelu kinkietu z zestawu z żyrandolem ! Chodzi o to, aby łączył ich wspólny element. Na przykład, jeżeli w otwartym salonie wisi żyrandol z kryształami, wybierzmy podobny kinkiet. Jak to zrobić ? Zobaczcie na naszą krótką ściągę !

kinkiety na klatke schodow


Jakie kinkiety na klatkę schodową polecamy ?

W ofercie MIRABU znajdziecie Państwo wyjątkowe i bardzo efektowne modele, które z pewnością urzekną każdego ! Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, kinkiet na schody powinien być dopasowany nie tylko do pozostałego oświetlenia, ale także do całego stylu wnętrza.


Styl glamour i styl nowojorski

Styl glamour, podobnie jak styl nowojorski charakteryzuje się bogactwem, przepychem, elegancją, ale i starannością w doborze kolorów czy wzorów. W tym stylu zdecydowanie najlepiej sprawdzą się kinkiety złotym lub w srebrnym kolorze. W zależności od naszych upodobań mogą to być zarówno modele z abażurem, jak i klosze. Doskonale sprawdzą się także modele kryształowe oraz szklane, które w ciekawy sposób odbijają wychodzące z nich światło. W trakcie wybierania kinkietu na schody w stylu glamour i w stylu nowojorskim warto pamiętać też o jednej zasadzie, że czasami mniej znaczy więcej !

Styl hamptons

Hamptons, czyli "lekka i świeża" elegancja, to jeden z najciekawszych stylów aranżacyjnych, łączących to, co piękne z tym, co naturalne. Jeżeli stoimy przed wyborem kinkietu na klatkę schodową zaaranżowaną właśnie w tym stylu, najodpowiedniejszym wyborem będą oczywiście kinkiety z abażurami, chociaż szklany klosz, prezentuje się równie ciekawie, nadając nowoczesności. Może warto czasami pójść krok do przodu ...


Styl klasyczny

Klasyka, czyli coś ponadczasowego. Kinkiety na schody w tym stylu, to głównie modele ze stożkowymi klasycznymi abażurami. Nie inaczej jest w przypadku ich podstaw. Są to zazwyczaj bardzo proste kształty z ciekawymi toczeniami. Mogą mieć zarówno srebrny, jak i złoty kolor — wszystko zależy od pozostałych modeli lamp w naszym wnętrzu.


Styl loftowy i nowoczesny

W "surowych" wnętrzach loftowych industrialnych i nowoczesnych swoje miejsce znajdą kinkiety o podobnym designie. Nie musimy wybierać całkiem surowych modeli, choć szkło w połączeniu z betonem czy drewnem, na pewno będzie stylowe w tak urządzonym wnętrzu. Kinkiety na schody nawet w takim stylu powinny ocieplać wnętrze — można więc zdecydować się na modele w odcieniu miedzianym. Ten kolor idealnie odnajduje się w nowoczesnych aranżacjach, dodatkowo nadając klimatu i przytulności dla całego wnętrza, nie tylko dla klatki schodowej.