Kinkiet do łazienki z pewnością różni się od innych kinkietów. Powinien przede wszystkim dawać odpowiednio funkcjonalne i praktyczne oświetlenie, ale także lampy ścienne powinny wpasowywać się w klimat i styl łazienki. Gdzie zatem powiesić kinkiet ? Po obu stronach lustra, czy może nad lustrem ? Wieszać go w parach, czy jako pojedynczy element? Dzisiaj podpowiemy gdzie umieścić kinkiety w łazience i pokażemy, jakie modele sprawdzą się najlepiej. 


Na co zwrócić uwagę przed zakupem ?


Aranżowanie i dekorowanie wnętrza, to dla każdego ulubiona część wykańczania wnętrz. Kinkiety do łazienki to bardzo ważny element całej aranżacji, ponieważ powinien spełniać Swoje określone funkcję. Po pierwsze musi dawać odpowiednią ilość światła, by korzystanie z niego było praktyczne, a po drugie musi komponować się nie tylko ze stylem wnętrza, ale także z meblami, dekoracjami i armaturą. Warto także zwrócić uwagę na materiały, z jakiego cały model jest wykonany. Na przykład elementy z tkanin – jak abażury, które mogą być narażone na ciągłą wilgoć. Kupując wymarzony kinkiet, należy też zwrócić uwagę na to, by kinkiety do łazienki współgrały z oświetleniem sufitowym. Jeśli nasza łazienka urządzona jest w stylu glamour, wybraliśmy do niej elegancki żyrandol w stylu glamour, sięgnijmy też po kinkiet w takim samym stylu.

Ważną kwestią w przypadku podjęcia tematu zakupu, jest wybór odpowiedniej żarówki. W łazience najlepiej sprawdzi się żarówka z 600-800 lumenami, z odcieniem naturalnego białego światła, które wpłynie korzystnie na przykład na makijaż.

 

kinkiety zlote do lazienki w stylu industrialnym

 

Jak go zamontować, by spełniał swoje zadanie ?


Funkcjonalne i praktyczne zamontowanie kinkietu, to bardzo istotna kwestia. Przed montażem trzeba pamiętać, by kinkiet przy lustrze nie dawał zbyt intensywnego światła, a także by nie rzucał cieni na twarz.

Kinkiet nad lustro to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Wysokość montażu takiego modelu zależy głównie od wzrostu domowników. Naszą wskazówką jest, aby kinkiet nad lustro był montowany ok. 10-15 cm nad głową najwyższego domownika.

W przypadku kinkietu po obu stronach lustra montaż zależy od długości oraz modelu kinkietu.

 

Kinkiety przy lustrze okrągłym i prostokątnym


Oświetlenie nad lustrem lub po obu stronach lustra powinno być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne, a także nie powinno rzucać cieni na naszą twarz. O tej kwestii decyduje wysokość zawieszenia kinkietu oraz rodzaj wybranego modelu. Jego wygląd ani design nie musi zbytnio odbiegać od tych,które są dedykowane do innych wnętrz.

W zależności od kształtu lustra można decydować o kształcie i długości kinkietu, a także o tym, czy zostaną zawieszone w parze, czy jako jeden pojedynczy element. Lustra z szerokością większą niż 40 cm powinny mieć obok siebie dwa kinkiety, by przestrzeń przed nimi została doświetlona równomiernie.

Lustra prostokątne / kwadratowe są łatwiejsze w doborze oświetlenia. Najczęściej wybieramy do nich podłużne kinkiety (takie jak wieszamy nad obrazami). Ważne jest dopasowanie kształtu – przy prostokątnym lustrze, niezbyt dobrze wyglądać będzie okrągły kinkiet, wtedy też powinniśmy wybrać geometryczny kształt lampy ściennej. A co w przypadku okrągłego lustra ? Tutaj pole do popisu mamy dosyć duże, ponieważ sprawdzą się przy nim równie kinkiety po obu jego stronach w dowolnym kształcie, ale także jeden kinkiet nad lustrem będzie dobrym rozwiązaniem.

Jaki kinkiet do danego stylu łazienki ?


ŁAZIENKA W STYLU GLAMOUR / NOWOJORSKIM

ŁAZIENKA W STYLU HAMPTONS

ŁAZIENKA W STYLU KLASYCZNYM

ŁAZIENKA W STYLU LOFTOWYM / MINIMALISTYCZNYM