W każdym salonie istnieją miejsca, które nie są odpowiednio doświetlone. Aby to zmienić, powinniśmy wybrać kinkiety, które oświetlają wybrane przez nas miejsce lub podkreślają wybrane elementy wyposażenia jak obraz, lustro, czy galerię rodzinnych zdjęć. Dają nam ogromny wachlarz możliwości, dzięki szerokiej gamie kolorów, kształtów i stylów, dlatego też ich wybór jest tak trudny. Dzisiaj opowiemy jak wybrać kinkiety do salonu, by były nie tylko piękne, ale i funkcjonalne.


 Od czego zacząć wybór kinkietu do salonu ?

Wybór odpowiedniego modelu kinkietu do salonu to dla niektórych nie lada wyzwanie ! Jednak zapewniamy, że to zadanie nie jest aż tak trudne. 

Najważniejszymi kwestiami, nad którymi należy się zastanowić podczas wyboru odpowiedniego kinkietu, są:

  • ilość punktów świetlnych, ponieważ od tego zależy w głównej mierze jego funkcjonalność. W większych salonach ilość dodatkowego światło może okazać się niezbędną, natomiast w salonach o nieco mniejszej powierzchni, światło ścienne może pozostać jedynie ciekawym dodatkiem lub uzupełnieniem dla żyrandola. Należy pamiętać, że kinkiet z dwoma źródłami światła, czyli na dwie żarówki może oddawać światło w dwie strony lub skupiać się w jednym miejscu. Zależy to od rozmieszczenia gwintów na danym modelu.
  • ilość kinkietów, dlatego podobnie jak w przypadku ilości punktów powinna być przemyślana. Z dwojga złego lepiej niż jest ich za dużo niż za mało w przypadku chęci oświetlenia lub doświetlenia większego metrażu. 
  • ich styl, od którego zależy dopasowanie do pozostałych elementów, dzięki czemu unikniemy niespójnego wyglądu całej aranżacji.

 

 salon w stylu modern classic

 

 

Kinkiet do salonu. Skromny, czy designerski ?

Podczas dokonywania wyboru wymarzonego kinkietu do swojego salonu, często zastanawiamy się, czy powinien być to model skromny, czy może designerski ? Skromne, proste modele kinkietów mają głównie jednozadaniowe, czyli mają odpowiednio oświetlić wnętrze. Kinkiety designerskie o ciekawym kształcie lub połączeniu kolorów, oprócz funkcji oświetleniowej, ma też funkcję dekoracyjną. W przypadku tych drugich warto zwrócić uwagę na to, jak dużo dekoracji posiadamy w swoim wnętrzu, aby nie stworzyć aranżacji na granicy kiczu, ponieważ jak wiemy: "Co za dużo, to nie zdrowo.". Dobrze, jeśli kinkiety swoim wyglądem pasują do pozostałego oświetlenia

Gdzie zatem umieścić jaki kinkiet ?

Kinkiety proste, o nieskomplikowanych kształtach tak naprawdę sprawdzą się w każdym rodzaju i stylu wnętrz, od klasycznego, po glamour i minimalizm. W przypadku kinkietów designerskich wszystko zależy od ilości, w jakiej zostaną zawieszone. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością designerskich elementów - by nie stworzyć czegoś na granicy kiczu. 

KINKIETY O PROSTEJ FORMIE

KINKIETY DESIGNERSKIE

Nasze sposoby na wykorzystanie kinkietu w salonie

  1. Jeżeli nasz salon to przestrzeń podzielona na strefy, wykorzystanie kinkietów jest wspaniałym pomysłem. Możemy wówczas wykorzystać ich maksymalną ilość, by podkreślić każdą strefę. Na przykład możemy zawiesić go nad kominkiem lub przy drzwiach. W strefie wypoczynkowej może zawisnąć nad sofą, natomiast w strefie jadalnianej świetnie sprawdzi się w okolicach stołu. 
  2. Kinkiety to nie tylko lampa. Obecne trendy oświetleniowe, jeżeli chodzi o kinkiety, to bogactwo form, kolorów i stylów. To nic innego jak dekoracje ścienne, które mają za zadanie dekorować i dopełniać aranżację, a przy tym oświetlać daną część pomieszczenia. 
  3. Oświetlenie ścienne to fantastyczny sposób na wyeksponowanie zalet salonu, ale także rzeczy, które warto zobaczyć. Na przykład zawieszone po dwóch stronach obrazu, podkreślą jego wygląd. Warto także wspomnieć o tym, że odpowiednie zawieszenie kinkietu, może pomóc w ukryciu niedoskonałości. Na przykład zawieszony nad komodą po dwóch stronach lustra, pomoże w ukryciu nieudanego kącika z fotelem.

 

salon nowoczesny

 

Jesteśmy przekonani, że te niewielkie lampy pomogą Wam w podkreśleniu salonu i jego atutów !